Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje  

Novosti:

Str: 1 [2] 3 4  Sve   Dolje

Autor Tema: KIJEV - UKRAJINA, EURO 2012 ili "kako je propao dobar plan"  (Posjeta: 20963 )

Weller

• **
  • Spol: Muški
  • Vozi: ... oprezno.
Odg: KIJEV - UKRAJINA, EURO 2012 ili "kako je propao dobar plan"
« Odgovori #25 : 11. Srpanj 2012, 12:34:28 »

... NASTAVAK.

Skrecem s autoceste i obilaznice u grad Rivne i ne tako mali po velicini, oko 250.000 stanovnika.
Grad je dosta lijep i u njemu je promet gust. To mi stvara odredjene probleme jer se po gradu vozim u koloni pa ne vidim dovoljno daleko kakva je cesta ispred mene. Kada hocu napraviti razmak od automobila koji ide ispred mene pa usporim, auto iza mene me pretekne pa sam opet na istom. :misli:
Ovaj put nisu u pitanju udarne rupe nego poklopci od revizionih okana - sahti. Vrlo cesto u Hrvatskoj, svi vozaci a pogotovo motociklisti, kada se vrate iz nekog grada u Austriji, Njemackoj i slicno, pricaju kako su sahte savrseno uklopljene u cestu a ne "kao kod nas u Hrvatskoj". I ja sam to znao pricati ali vise necu. :mrgreen: Ljudi moji, ukrajinske sahte su krateri od 20-tak cm dubine. :shock: Sreca da sam se vozio sasvim sporo pa da nisam pao ali za motocikliste su jako opasne. Nase, "domace"  sahte su mila majka i treba im se veseliti i hvaliti kada se god uzmogne. :mrgreen:

Cesta Rivne - Lutsk. Sasvim je OK.

Polja uz cestu Rivne - Lutsk (prema Klevanu)

TUNNEL OF LOVE - PRICA.

Zasto sam skrenuo s autoceste u Rivne a zuri mi se u Kijev?
Pa prica ide ovako:
Nekoliko mjeseci prije puta, od kolegica dobijam e-mail pod imenom "25 najljepsih mjesta na svijetu". To su one Powerpoint prezentacije koje nekada pogledamo a ponekad obrisemo i ne gledajuci, ovisno o tome kakva nam je trenutno guzva na poslu. :mrgreen: Ja sam ga (srecom) pogledao. Privuklo mi je paznju to sto je izmedju Islanda, Puerto Rica, Skotske, Tajlanda, Norveske i mnogih drugih, bilo i jedno mjesto u Ukrajini za koje nikad nisam cuo. Pisalo je "Tunnel of Love in Kleven, Ukraine".

KLEVEN je selo na granici Ukrajine s Rusijom no malim Google istrazivanjem dolazim do toga da je ime sela u Powerpoint prezentaciji pogresno napisano i da se zapravo radi o selu KLEVAN i da se nalazi 30 km sjeverno zapadno od Rivne, dakle vrlo blizu mjesta mog prolaska na putu prema Kijevu.
Naravno da sam vec tada odlucio da cu posjetiti to mjesto vrlo privlacnog imena - Tunnel Of Love.

U Rivneu vozim cestom prema Lutsku i nakon 30 km skrecem s glavne ceste prema selu Klevan. Dosta siromasno selo s vecinom ulica koje su zemljane. Prolazim pokraj nekavog sajma gdje ljudi prodaju raznu robu slicno kao u Africi, na cesti tj. na zemlji.
Naganja me opet nekakav copor pasa dok trazim cestu koja vodi preko zeljezicke pruge koja vodi u sumu. :angry: Ukrajinski copori pasa bas vole naganjat motoriste. :mrgreen: Ne bjeze kada potrubim. Predvodnik copora me cak uspio malo gricnut za cizmu. Nadam se da na tom mjestu nece propustat kada pocne kisa. :mrgreen:
Zahvaljujuci gps-u brzo nalazim tu lokaciju.

Radi se o prekrasnom zelenom tri km dugackom tunelu koji je zapravo od stabala. Izgleda kao iz nekog sna ili bajke. Ovaj raskosni zeleni tunel je zapravo prolaz za vlak koji prevozi trupce u lokalnu pilanu. Isto tako je popularno mjesto za ljubavna obecanja jer se prica da ako ste iskreni u svojoj ljubavi, sve zelje ce se vam se ostvariti. Ja sam, nazalost, bio sam ali sam mislio na voljenu osobu (jel si cula zeno?!)
Napomena: Ovo gornje spominjanje zene je u funkciji toga, da kada krenem opet na neko putovanje, zena kaze: "Samo ti putuj muzicu" a ne da me odgovara od putovanja, pa molim da mi se to ne zamjeri. :mrgreen:

Idemo dalje, reklo bi se u predizbornoj kampanji.
Tunel je prekrasan primjer što se događa kada priroda slobodno buja oko infrastrukture. Napravio se je tijekom mnogih godina od prolazećeg vlaka u jedinstven prolaz jer vlak vozi tri puta dnevno u obadva smjera. Prekrasno i zaista posebno mjesto.
Ironicno, vlak koji formira ovaj prekrasni zeleni tunel od stabala vozi trupce u pilanu gdje se rezu u daske od kojih se radi IKEA namjestaj.

Evo nekoliko slika:

NASTAVLJA SE ...

Crash

• **
  • Vozi: nek se kotrlja
« Odgovori #26 : 11. Srpanj 2012, 15:36:14 »

Lijepe fotke, ako sam dobro skonto nosio si slr?
« Zadnja izmjena: 11. Srpanj 2012, 15:44:52 Crash »
Evidentirano

Weller

• **
« Odgovori #27 : 11. Srpanj 2012, 15:51:16 »

Lijepe fotke, ako sam dobro skonto nosio si slr?
Da, jesam. Mada se to bas ne primjecuje na forumskim slikama. :mrgreen:
Canon 550d ali s njim obican kit objektiv 18-55 mm.

Weller

• **
« Odgovori #28 : 11. Srpanj 2012, 23:20:59 »

... NASTAVAK.

Vracam se nazad do Rivnea, opet izlazim na auto cestu i krecem prema mom odredistu Kijevu a do tamo je jos dalek put.
Na benzinskim pumpama redovito mi prvo ponude jeftinije gorivo jer je ono klase Euro 5 kao sto je npr. Shell V Power nesto skuplje. CBF nije nesto posebno izbirljiv i s tim jeftinijim gorivom nemam nikavih problema. Inace litra benzina je oko 10 hrivnji sto je oko 1 euro.

Cesta je ok i vozim se oko 120 - 140 km/h. Policijskih patrola ima jako puno ali automobili ispred mene obicno usporavaju kada naidju na patrole pa tako i ja usporim. Policija ponekad snima brzinu s laserom a ponekad zaustavlja bez veze, samo radi rutinske kontrole. Cuo sam razne price o ukrajinskoj policiji, o tome kako je strancu nemoguce proci da ne plati kaznu a pogotovo motociklistima.

Negdje pred Novohrad - Volynskyi vidim dizalicu koja podize automobil s auto ceste. Ne znam o cemu se radi ali ne vidim nikave tragove sudara. Posao uklanjanja vozila s auto ceste ne obavlja neko slep vozilo kao kod nas nego ogromna teleskopska dizalica na velikom kamionu. Policajac na cesti mase da se pomaknem u stranu ali kada sam se priblizio cini mi se da mozda mase i da stanem ali uopce nisam siguran u to. Kako sam isao dosta brzo ne zaustavljam se i prolazim dalje. Vidim u retrovizoru policajca kako gleda za mnom ali ne daje nikakve znakove da stanem. Siguran sam da nije vidio moju tablicu jer je potpuno prljava a i prosao sam dosta brzo ali si mislim kako mu to i nije potrebno. Dovoljno je da javi iducoj patroli da treba zaustaviti MOTOR. S obzirom na to da motora na cestama gotovo uopce nema, nece im biti problem prepoznati me. :mrgreen:

Pokraj iduce policijske patrole prolazim sa dosta straha ali ne zaustavljaju me. Sve je u redu. Nedugo zatim uz cestu gdje ljudi masovno prodaju nekave crne bobice u staklenkama (nisam skuzio o cemu se radi) vidim Harley Davidson. Trubim i masem kao lud jer sam konacno vidio nekog "svog". Mase i vozac Harleya, isto kao lud. Sretan sam kao da sam vidio nekog bliskog prijatelja. :D  :D  :D
Nesto kasnije u suprotnom traku autoceste vidim par na GS-u. I oni masu kao blesavi. I to je bilo sve od motocikala, sve do Kijeva.

Negdje ispred Zitomira zaustavlja me policija. Vade me iz pretjecajne trake na sred autoceste. Zaustavljam se 100-tinjak metara od policajca jer je iskocio ispred mene u zadnji cas pa nisam na vrijeme mogao zaustaviti motor. Snimaju brzinu s laserom na stativu. Policajac prilazi i odmah primjecuje da mi nekakva zica visi s motora. Radi se o mobitel kabelu za napajanje strujom s akumulatora. Potrgao ga je lanac i to ce mi malo zadavati probleme jer gps vrlo brzo trosi bateriju.
Pocinju natezanja s policijom oko moje kazne na englesko - hrvatsko - ruskom jeziku. U tom trenu prolazi kraj nas onaj Harley, trubi i pozdravlja a ja si mislim da je bolje da sam stao s njim i kupio kao i on bobice za koje ne znam sto su a ne jurio kao blesav. Mada zapravo nisam previse ni jurio, mozda oko 120 km/h ali nemam pojma koliko je bilo ogranicenje.
Zove me policajac da sjednem u policijsku Ladu dok on kao nesto pise. Ja potezem kvaku od vrata ali se vrata ne otvaraju. Polismen gleda sta kojeg vraga stojim. Onda skuzim da je to ipak Lada i da vrata NISU zakljucana nego da ih samo treba JAAAKO potegnuti da bi se otvorila. Da, da, istina je. S godinama smo se oducili od ruskih vozila. Organ reda je trazio 500 hrivnji a ja sam govoro da nemam toliko. Na kraju sam mu dao 250 hrivnji (oko 25 eura) i 4 x 200 forinti koje vise ne vrijede.  :evil:  :evil:  :evil:
Jbg i ja moram smanjiti troskove koliko god mogu. Recesija je. Uostalom, dolazim kao turist i trosim novce a oni deru s kaznama. :angry:
Samo se nadam da taj policajac nece biti u patroli kada cu se vracati doma i kada skuzi da forinte vise ne vrijede. :mrgreen: Zapravo, ako cemo posteno, vrijede, samo ih treba odnesti kod madjarskog kolege od Rohatinskog u Narodnu banku u Budimpesti i tamo zamijeniti. Uostalom, Madjarska im je susjedna zemlja. :mrgreen:
Nakon tog dogadjaja, sam skuzio da Ukrajinci na autocesti nemaju one standardne znakove za ogranicenje brzine, crveni krug s brojkama 90, 80 itd. nego nekakve plave kvadratne pa je i to razlog zasto nisam primjetio neko ogranicenje. Sad je kasno, nepredvidjeni trosak za kaznu sam knjizio ali ta informacija ce mozda koristiti u buducnosti.

Oko 18h dolazim u Kijev.

Ulazak u grad Kijev

Prvi susret s Kijevom je vrlo dojmljiv. Grad je velik, oko 3.000.000 stanovnika, jako siroki bulevari, prilazne ceste imaju po cetiri ili pet trakova.
Ferrari, Mercedes, Infinity, Rolls Royce ... redaju se saloni najskupljih automobilskih marki kao i iste luksuzne marke na cesti pomijesane s Ladama, Volgama i Moskvicima. Neki sasvim drugi svijet od sela po kojima sam prosao prethodni dan.
Na cestama se mogu vidjeti ogromne suprotnosti.

Od Rolls - Roycea ...

... do Zaporozca.

Ovo je ocigledno oldtimer mada je taj pojam u Ukrajini vrlo relativan.

Za decke koji vole hardcore vozila ali imaju u sebi i njezniju (ljubicastu) stranu   :mrgreen:

Vec sam vrlo gladan jer cijeli dan nista nisam jeo ali prvo odlazim pronaci smjestaj u svom hostelu sa cetverokrevetnom sobom.
Hostel je na posve drugom kraju grada, imam do njega bar 15 km i pouzdajem se u gps. Prelazim preko rijeke Dnjepar, cetvrte po velicini europske rijeke i ona mi se cini ogromna. Prema legendi, mladic pod imenom Kij radio je kao splavar na Dnjepru i on je utemeljio grad koji su njemu u cast nazvali Kijev. Mislim si kako se splavar ubio od posla ako je vozio s jedne na drugu stranu.  :mrgreen:
Preko Dnjepra prelaze tri velika mosta (samo na tom dijelu suprotno centru). Ja na drugu stranu prelazim preko Metro mosta na kojem je gornja etaza rezervirana za metro a donja za automobile. S mostu ljudi pecaju u Dnjepru a ja si mislim kako moraju imati jaaaako dugacku strunu da bi dohvatila rijeku. Usred Dnjepra na otocicu smjesten je Hidropark gdje se nalazi zabavni park, plaze za plivanje, itd.

Gps me dovodi do cilja i na dobroj sam adresi ali ne vidim nikakvu tablu s imenom hostela niti nesto sto bi uopce slicilo na hostel. Vec sam jako umoran i dosta mi je puta i mislim si u sebi da mi tako i treba kada sam morao biti bas tako skrt da uzmem najjeftiniji smjestaj u Kijevu.
Gasim gps i opet prelazim na prokusanu metodu "pitaj seljaka". Na dobroj sam adresi ali je hostel uvucen u nekakvom sumarku stotinjak metara od ceste. Radi se o starom velikom neboderu u kojem zive i građani koji nemaju veze s hostelom. Na zgradi nema nikakve table koja bi upucivala da se unutra nalazi hostel. Ulazim u zgradu i u predvorju se nalazi nesto sto bi trebala biti recepcija. Iza recepcije se nalaze dva klinca. Kasnije u razgovoru saznajem o cemu se radi. U neboderu je djacki dom za ucenike turisticke skole. Hostel sluzi ucenicima kao ljetna praksa.
Ocito u skolskom budjetu nije bilo novaca za izradu bilo kakve oznake da se tu nalazi hostel. S druge strane, klinci na recepciji su vrlo ljubazni, znaju engleski, popunjavam cijelu hrpu papira s podacima kako to vec u Ukrajini biva. Ulazimo u prastari lift koji ispusta vrlo cudne zvukove i vozimo se do 12 kata. Sobe smrde po vlazi, uzasno je vruce ali soba s cetiri kreveta je relativno uredna. Vise nisam ni ocekivao jer mi zapravo treba samo za prespavati. U sobi je samo jedan cimer. Dva su kreveta prazna. Ostavljam stvari.
Sjedam na motor ispred zgrade a nailazi neki Japanac s ogromnim ruksakom na ledjima i zbunjen pita za hostel Victory. Smijem se jer zamisljam zbunjenog sebe prije pola sata.

Odlazim do centra grada i trazim McDonalds iz dva razloga. Prvi je sto sam vec jako gladan a drugi je to sto u McDonaldsu ima besplatni wifi preko kojeg se zelim javiti doma. S obzirom da u Kijevu ima oko 35 McDonaldsa nije mi problem pronaci ga. Nalazim ga u samom centru Kijeva, u njegovoj najvaznijoj ulica Hrescatik, koja vodi prema Trgu nezavisnosti, mjestu odigravanja Narandjaste revolucije.
McDonalds je dupkom pun i ogroman. Nije ni cudo s obzirom da je u centru i da je masa ljudi trenutno na ulicama. Kako je inace kada nema Eura, ne znam. U jutro sluze one menije za dorucak sto kod nas nema ali u mnogim drugim drzavama ima. U McDonaldsu mi je wifi uvijek radio besprijekorno dok onaj javni u gradui li onaj u hostelu nije radio. Zasto je tako, nisam skuzio ali mi je nedostajalo.
Cijene hrane su otprilike kao i kod nas sto znaci da je McDonalds u Kijevu za one malo dubljeg dzepa. Ne bi se bas moglo reci da je McDonalds u Kijevu nesto "fancy" ali se moze reci da bas i nije za svakoga. S obzirom na cijene, naravno.
Grad buja od zivota. U fans zoni u Ulici Hrescatik se odrzava nekoliko koncerata odjednom, nekoliko je i ogromnih video zidova, sve je prepuno ljudi i svuda okolo su raznorazna dogadjanja. Kijev ocito zivi zivot koji mozda nikada do Eura 2012 nije zivio.

Vec je dosta kasno, vracam se u hostel i upoznajem s cimerom. Njemac koji zivi u Rusiji. Odlicno govori ruski i to mu naravno jako pomaze oko putovanja. Prati njemacku reprezentaciju ali i druge utakmice. Dosao je avionom a po Ukrajini putuje vlakom. Bio je jucer u Dnjepropetrovsku i kaze kako su tamo cijene duplo nize nego u Kijevu i da se treba vratiti kada prodje Euro 2012 jer cemo onda za cijenu ovog jadnog hostela dobijati sobu u odlicnom hotelu. Krevet ima feder koji me zulja ali jako sam umoran i spavam u trenu.

Jedan jedini policijski motor sam vidio u Kijevu. To je ovaj. Treba primjetiti kako nema ni moto odijelo, ni rukavice, ni cizme.

Ferarri ducan s automobilima. Dodjes, platis, odvezes.

Ferarri ducan s 50% snizenja. Lud tko ne kupi!

Diler s vozilima. Moze se kupiti autobus, Rolls-Royce, Porsche ili oklopno vozilo. Svako prema potrebama. :mrgreen:

Ovo me je podsjetilo na Jacu.  :mrgreen:

U prijevodu "Coffee Time"  :mrgreen:

Ovo sam preveo kao "odvedes zenu u butik i imas mir"   :mrgreen:

Restoran za tajkune. Barem prema izgledu voznog parka.

Bakica koju je policija tjerala gdje god je sjela.

Honda "obicnjakusa" u centru Kijeva.

Jake snage MUP-a ne Europskom trgu.

Motora sam u Kijevu vidio tek nekoliko i gotovo da sam poslikao sve koje sam vidio. Svi imaju na tablicama AA.

Za ukrajinske nostalgicare.

Olimpijski stadion.

Put do stadiona.

"Biznis lanc"

Gostovanja.

MIG

Stotinjak metara dugacak red satora u samom centru s podrskom za Juliju Timosenko.

NASTAVLJA SE ...

aero

• **
  • Vozi: Honda VT750 C4, GS500E K5
« Odgovori #29 : 12. Srpanj 2012, 00:28:47 »

E , kume, stvarno si ti faca. Toliko kilometara i toliko lijepih fotki šuma, rupa, tunela, lenjina, zgrada.....  :021:
Može li sada malo o Ukrajinkama? Taj dio nas zanima: ponuda , modeli,  cijene, garancije.....  :jesus:

Weller

• **
« Odgovori #30 : 12. Srpanj 2012, 07:08:14 »

Može li sada malo o Ukrajinkama? Taj dio nas zanima: ponuda , modeli,  cijene, garancije.....  :jesus:
Pa nije Ukrajina Tajland!   :jesus:

StatusQuo

• **
  • Vozi: DL1000L8
« Odgovori #31 : 12. Srpanj 2012, 16:47:13 »

Prva liga putopis, ovo sa forintama i cajcima je vrh..... :palacgore: :palacgore: :LOL:
Evidentirano
...crnog sam đavla ugrizo za muda.....

Weller

• **
« Odgovori #32 : 12. Srpanj 2012, 23:30:59 »

... NASTAVAK.

TRECI DAN:  KIJEV (UA), NE ZNAM KOLIKO km PO GRADU ALI I NE TAKO MALO

Budim se dosta rano s jednom jedinom mislju. Da li je motor na mjestu gdje sam ga i ostavio? :?
U zimskim mjesecima procitao sam knjigu Nikole Mrakovcica "Daleko je Sibir".  U prici "Ukrajinske putjesestvije" dobro sam zapamtio ove njegove recenice: "Ali zasto u Ukrajinu? Pazite na sebe, na stvari! Zar niste culi za Ukrajinsku mafiju? U najboljem slucaju, ostat cete samo bez motora!"

Prije polaska na put, razmisljao sam kako s najjeftinijim smjestajem koji sam nasao u Kijevu ima jedan problem. U sobi sam s nepoznatim ljudima ali to nije nesto sto bi me previse smetalo a pogotovo brinulo. Problem je sto hostel nema nikakav parking, a o nekakvom cuvanom parkingu da i ne govorim. Dakle, motor ce biti prakticno na ulici. :undecided:
Imam ugradjen alarm, dodatno i Xena disk lock s alarmom, ponesti cu i neki debeli lanac ali sve to malo znaci ako dodju cetiri krkana s velikim skarama i jednostavno motor u jednoj minuti utrpaju u kombi pa nek alarm svira koliko god hoce.U tom slucaju, jeftino spavanje u hostelu postaje skuplje i od najskupljeg apartmana u Dubaiju. :angry:
No nisam zelio razmisljati o scenariju povratka u Hrvatsku vlakom.
Zapravo citajuci moto forume, cesto vidim objave "ukraden motor" ali nikada nisam procitatao da su nekome ukrali motor na putovanju pa me je to tjesilo.

No nakon dva dana putovanja po Ukrajini, izgubio sam strah od kradje iz jednostavnog razloga sto motora po Ukrajini gotovo uopce nema pa mi se nekako logicno cinilo da ih nitko nema razloga krasti jer kome ce ih prodat. Navecer sam ukljucivao alarm ali nisam stavljao disk lock niti sam ga vezao lancem.

Bilo kako bilo, svako jutro sam bio sretan kada sam ga vidio netaknutog tamo gdje sam ga i ostavio. :D

Spremam se za obilazak grada.
Portir koji sjedi u predvorju hostela, raspituje se o motoru. Zacudjen je sto ima cak dva diska naprijed i jedan odozada. Proucava sistem kako to radi i pita koja je rucica za sto. Pita dal ima cetiri stupnja prijenosa a na moj odgovor da ima sest jako je zacudjen.
Opcenito moja Honda "obicnjakusa" izazivala je paznju gdje god sam se zaustavio. Tome se nikako nisam mogao nacuditi ali je shvatljivo s obzirom da motocikle gotovo uopce nisam vidjao cijelim putem. Cesto sam pomisljao kakvu bi tek paznju izazivao frend sa svojim full nakicenim customom.

Krecem prema centru grada, ovaj put preko Paton mosta. Ponovo se cudim sirini Dnjepra.

Most Paton.

Plaza na otoku usred Dnjepra.

Rijeka Dnjepar, cetvrta po velicini europska rijeka s duljinom od 2285 km.

Pogled na Kijev. Dobro se vidi kako grad ima puno zelenila.
U daljini se vidi "Majka Domovina" visine 102 m i Kijev - Pecerska lavra.

Ne palim gps iz razloga stednje baterije i potpuno se gubim. Silom prilika vozim po predgradjima i ono je potpuna suprotnost usminkanom centru.

Prijelaz preko tramvajskih tracnica iliti razvalina je pravi izazov. :shock: Preko njih se ne vozi polako, nego se potpuno stane i onda se prelazi malo po malo sa dvije spustene noge.
Nailazio sam na puno copora pasa lutalica. Ocito je da nema Kineza u gradu. :mrgreen:

Stekao sam dojam da je javni promet odlicno organiziran u Kijevu. Imaju gradske autobuse, trolejbuse, minibuseve, tramvaje, taksije...

Trolejbus

No najvaznije za promet je METRO s 50 stanica.
Najdublja metro stanica na svijetu (Arsenalna) je duboka cak 102 metra. Prema stanici voze pokretne stepenice koje jako brzo idu ali ipak voznja traje i traje dok se ne dodje dolje do metroa. Metro vlakovi voze neprirodno brzo i stvarno je lako stici u bilo koji kraj grada.

Karte su, koliko sam vidio super jeftine. Mjesecni pokaz za ovaj ultra brz i efikasan prijevoz kosta oko 10 eura pa bi Bandica trebalo tamo poslat da nesto nauci. Ja sam za voznju koristio ulaznicu za utakmicu na kojoj je pisalo da je s njom besplatna voznja sa svim gradskim prometalima.

Ulaz u metro stanicu.

Dolazak metro vlaka na stanicu.

Vlak kroz tunele juri opasno brzo.

Pokretne stepenice duuugo voze do metroa.

Inace, mjesec dana ranije, citao sam da je bila postavljena seks - BOMBA u metrou. Ja je (srecom) nisam vidio. :mrgreen:

"BOMBA" u metrou!!!  :mrgreen:

Evo link na vijest o tome: (svakako pogledati u svrhu edukacije kako prepoznati terorizam na djelu) :mrgreen:

http://croinfo.net/vijesti-svijet/7625-femen-postavile-qbombuq-u-kijevski-metro.html

NASTAVLJA SE ...

boomer1309

• **
  • Vozi: versys
« Odgovori #33 : 13. Srpanj 2012, 09:42:32 »

stvarno roman!
čitam te već par dana i svako toliko me neki vrag omete ... nikako pročitati to u komadu.
Ali opisuješ tako plastično i detaljno da mi se slike u glavi samo slažu  :palacgore: :palacgore: :palacgore:
Evidentirano
aa?

Weller

• **
« Odgovori #34 : 13. Srpanj 2012, 13:27:38 »

stvarno roman!
čitam te već par dana i svako toliko me neki vrag omete ... nikako pročitati to u komadu.
Ali opisuješ tako plastično i detaljno da mi se slike u glavi samo slažu  :palacgore: :palacgore: :palacgore:

Ha, plasticno! Pa hvala na pohvali  :mrgreen:
Mada, uglavnom sam se drzao cistih podataka, cijena, udaljenosti itd. Nisam bas unosio poetiku u putopis tipa onog "te kijevske subote, osvanulo je lijepo nebo iznad Dnjepra a ja sam pozelio opet biti zbratimljen s motociklom"  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

mr.mee

• Vozi: kawasaki z650 i z750
« Odgovori #35 : 13. Srpanj 2012, 14:02:36 »

i bolje da nisi  :mrgreen:, jer je ovako sve napisano za pohvalu  :palacgore: :palacgore:

boomer1309

• **
  • Vozi: versys
« Odgovori #36 : 13. Srpanj 2012, 14:09:50 »

Nisam bas unosio poetiku u putopis tipa onog "te kijevske subote, osvanulo je lijepo nebo iznad Dnjepra a ja sam pozelio opet biti zbratimljen s motociklom"  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

po meni ni ne treba ... ima i to svoju čar, ali kad razmišljam, razmišljam sličnije ovome kako si ti pisao pa mi je valjda lakše vizualizirati  :palacgore:
Evidentirano
aa?

Weller

• **
« Odgovori #37 : 13. Srpanj 2012, 14:56:19 »

Jasno mi je sve.  :palacgore:
Samo se malo zezam. :mrgreen:
Nije uvijek jednostavno prenesti dojmove s putovanja. Sada, kada recimo citam ovo sto sam napisao, moglo bi se u jednom trenu zakljuciti da mi se je Ukrajina zamjerila, da sam imao samo neke probleme a to uopce nije tako. Bilo mi je vrlo lijepo. Naporno ali lijepo.
Ja sam se trudio prenesti dojmove najbolje sto sam mogao a rezultat moze biti svakakav. :undecided:

Weller

• **
« Odgovori #38 : 13. Srpanj 2012, 19:30:51 »

NASTAVAK ...

Kad vec spominjem promet, kretanje s motorom po gradu mi je bilo vrlo problematicno.
U Kijevu ona prica o postivanju motociklista vise ne vrijedi. Svi auti voze jako brzo i svi se guraju. Ako netko vozi iza mene, odmah mi trubi da se maknem.
Na cestama ima udarnih rupa, vrlo se neravne i valovite a posebna prica su duboki poklopci od sahtova koji su poseban problem u voznji u koloni a stalno se vozi u koloni jer je guzva na cestama.

Osim toga, veliki dio cesta u gradu je napravljen od kamenih (granitnih) grubih kocaka. Na takvim cestama moj motor se hoce razletiti od vibracija i moram voziti sasvim sporo a kraj mene prolijecu Lade sa 80 km/h kao da stojim. Prilicno sam bio zabrinut da me netko ne pobere odozada, pogotovo po noci.

Utjesno je bilo to sto sam imao putno zdravstveno osiguranje ali sam prije polaska gledao neki dokumentarac o ukrajinskim bolnicama gdje je neurokirurg objasnjavao da nema razlike kod busilice za otvaranje lubanje izmedju one profesionalne koja kosta 40.000 dolara i one od "Peveca" za 40 dolara.
U ukrajinskim bolnicama, naravno, upotrebljavaju one za 40 dolara pa me eventualni boravak u bolnici nije veselio bez obzira sto bi osiguranje pokrilo troskove mada sam uzeo najjeftiniju premiju. Za bolnicke troskove s "Pevec" busilicom - sasvim dovoljno. :mrgreen:

Vozilo hitne pomoci snimljeno uz stadion (dakle "elitno") ne ulijeva previse povjerenja  :mrgreen:

Jednostavnom logikom se da zakljuciti zasto gotovo uopce nema motora u Ukrajini. Ceste su toliko lose da je voznja veliki problem.
U trimilijunskom gradu ja sam ih vidio mozda ukupno deset komada od kojih su vecina bili neki sminkerski Harleyi.
Zanimljivo je i sto sam jedno deset puta vidio i policijski motor ali jedan te isti. :police: :021: Taj jedan jedini policijski motor koji sam vidio je stalno kruzio po gradu i stalno sam naletavao na njega.

Neobicno je i to sto sam vidio i samo jedno pauk vozilo. Naime prije utakmice policija je ocistila od vozila siroki pojas ulica oko stadiona. Kako su to ucinili samo s jednim paukom ostala mi je misterija bez obzira sto su u taj posao krenuli vec dan ranije.

Jos jedan primjer kako je jaka administracija i kako sve ide po nekoj (mi bi rekli "ruskoj") proceduri. :police:
Popodne je, dan je utakmice izmedju Italije (trebalo Hrvatske) i Engleske. U ulicama oko stadiona (koji je u centru) je zabranjen promet i to pojacava ionako ogromnu guzvu u gradu.
U samom centru, u ulici koja vodi do poznatog Trga nezavisnosti, nadomak samog trga, desila se prometna nezgoda. Nista strasno, nije bilo ozlijedjenih. Jedan auto je zakocio a drugi ga napucao odozada. Bas nista posebno, cak ni materijalna steta nije nista osobito.
U toj ogromnoj guzvi pred utakmicu, policija je izazvala totalni prometni krkljanac jer je radila ocevid PREKO SAT VREMENA a za svo to vrijeme su ostecena vozila stajala na cesti i blokirala prometni trak. Nevjerojatno! Pa kod nas u slicnoj situaciji bi vozila maknuli helikopterom ako treba no u Ukrajini se postuje policijska procedura. :police:
Policajci su ispisali hrpe papira a s metrom su premjerili sve sto se dalo. Duljinu i sirinu vozila, udaljenost izmedju vozila, udaljenost od vozila do rubnjaka, od vozila do okolnih kuca, isto tako i na drugoj strani, itd.itd. Stvarno nevjerojatno.

Problem s ulaznicom za utakmicu.
Kartu za utakmicu Italija (trebalo Hrvatska) - Engleska sam kupio preko Uefinog weba i trebao sam je podici na Ticket Collection Pointu koji lako nalazim u blizini stadiona.
Ponesao sam sa sobom isprintani e-mail koji sam dobio od Uefe u kojem se vidi da sam kupio kartu, broj transakcije i ostali podaci. U mobitelu sam sam imao pohranjen isti taj e-mail.
No u Ticket Collection Pointu to im nije bilo dovoljno. Traze da se preko mobitela logiram na svoj e-mail racun i u primljenoj posti pokazem im taj e-mail od Uefe.
Ocito su imali problema s nekavim krivotvorinama i laznim e-mailovima. Ja im objasnjavam kako na mobitelu nemam ukljucen data promet jer je to jako skupo i da se ne mogu logirati. No teta mi daje svoj laptop i kaze da se logiram preko njega.
Eh, lako je to kazati jer je laptop na ruskom i cirilici!!! Naravno da sam dosta slova pogresno utipkao ali account postavlja sigurnosno pitanje da unesem broj telefona i to prolazi. Teta gleda mail, vidi od koga je i donosi mi ulaznicu za utakmicu.
Na ulaznici "umjesto" England-Croatia pise England-Italy. :sad: :sad: :sad:
Eee Rakiticu, da nisi ono promasio u 59. minuti protiv Spanjolske... :misli:

Ima jos nesto sto me brine. :undecided:
Na Uefinom webu pise da je zabranjeno unosenje profesionalnog fotoaparata na utakmicu.
Moj Canon 550d sigurno nije profesionalni fotoaparat. To zna svatko tko se imalo bavi fotografijom ali pitam se da li to znaju i redari koji pregledavaju sta se unosi na ulasku u stadion.
Na Ticket Collection Pointu na to pitanje mi odgovaraju da ne znaju ali da mi savjetuju "da probam". Pametna ekipa. :angry:
Zaustavljam nekoliko navijaca koji imaju slicne fotice ali nitko ne zna odgovor. Naidjem na nekog Ukrajinca koji nosi slican Nikon i on kaze da je vec bio na utakmicama i da redari uopce ne rade problem oko toga. Nasmije se na to sto to uopce pitam. Tako je i bilo. Nikavih problema. :palacgore:

Dugo trazim prikladno i sigurno mjesto za parkirat motor. :021: Mada, tesko da ce ga netko ukrasti jer je policija na svakom cosku a ne znam ni tko bi ga vozio jer ovdje motora NEMA.
Nalazim prikladno mjesto. Prilazi mi zastitar koji cuva obliznju zgradu i nudi se da mi cuva kacigu. Vrlo ljubazno od njega. :palacgore:
I on me zapitkuje o podacima o motoru kao da sam dosao sa spejs satlom a ne s Hondom "obicnjakusom". :mrgreen:

Obilazim grad i kijevske znamenitosti. Grad je prekrasan, bez dileme, prepun drveca i zelenila. :cool:
Jedini problem je sto bi mi trebalo nekoliko dana da obidjem sve ono sto sam zelio jer mi je lista obilazaka bila ocito pre optimisticno slozena. :embarrassed:
Ono sto sam obisao necu opisivati nego cu se posluziti onom starom da "da slika govori vise od tisucu rijeci".

Samostan i Katedrala sv. Mihovila.

Navodno je ovo sve od zlata. Nisam imao nozic da zagrebem i provjerim. :mrgreen:

Trg nezavisnosti

Kijevska opera

Majka Domovina

Spiljski samostan - Kijevo-pecerska lavra

Katedrala sv. Sofije

Trg Hetmana Bogdana Hmeljnickog

Massimo :mrgreen:

Luk i voda? Luk i strijela? Ma ne! Luk prijateljstva nacija.  :mrgreen:

NASTAVLJA SE ...

Weller

• **
« Odgovori #39 : 13. Srpanj 2012, 21:10:11 »

... NASTAVAK.

Grad je prepun navijaca i dogadjanja.
U toj sarolikoj gomili ljudi odjednom vidim hrvatski kockasti dres koji mi ide u susret cemu se jako razveselim ali kad su mi se priblizili skuzim da su to Poljaci. :sad:
To je nazalost bio i jedini hrvatski dres koji sam vidio u Kijevu.

Zasto je Poljak nosio Klasnicev dres, ostala mi je nepoznanica.

Hrvatska zastava u Ulici Hrescatik

Kasno je popodne. Priblizava se vrijeme utakmice i odlucujem se pocastiti s nekim tipicno ukrajinskim jelom. Pronalazim jako lijep restoran u centru, prekrasno uredjen u starinskom stilu, zaista ukusno.
Zelim naruciti nesto autohtono a da nije bas preskupo. Odlucujem se za borsc s vrhnjem, crni kruh i kvas. Klopa je bila odlicna.
Cijene su sigurno bile jako napumpane s obzirom na vrijeme i lokaciju ali ne placam previse, 59 hrivnji sto je oko 6 eura.

Stadion je u centru grada a osiguranje oko njega je izrazito jako. Ima i decki u crnim odorama s kacigama i minimalnom visinom od 190 cm s kojima se nije dobro zakaciti. :mrgreen:
No sve je mirno bez obzira na guzvu a djevojke koje bojaju lica s nacionalnim bojama ubijaju se od posla.

Mi bi nesto pitali :mrgreen:

Rus se pravi Englez

Pripreme

Pravi engleski Bobby

Talijanski carabinieri i tete Ukrajinke

Bio je tamo i David Beckham. Victoriu nisam vidio. :mrgreen:

Reporterke u nacionalnim bojama

Fans zona na Trgu nezavisnosti

Lopta - trbuh - lopta  :mrgreen:

Dobra zurka

Ulica Hrescatik - Fans zona

Ukrajinski cmok

Veseli Englezi

Ukrajinski smiley

Konji s carapicama

NASTAVLJA SE ...

Weller

• **
« Odgovori #40 : 13. Srpanj 2012, 22:04:54 »

... NASTAVAK.

Olimpijski stadion u Kijevu sa 70.000 mjesta je nesto prekrasno i ne mogu da ne zazalim sto ne gledam Hrvatsku kojoj je tako malo trebalo da zaigra ovdje.
Moja ulaznica za 20 eura se pokazala sasvim dobrom jer sam bio puno blize terenu nego sto sam ocekivao.
Ukrajinci kao navijaci su fantasticni i potpuno su ufurani u igru.

Utakmicu Italija (trebala Hrvatska) - Engleska su na TV-u gledali svi oni koje zanima nogomet pa je necu opisivati.
Igrali su se produzeci i pucali jedanaesterci sto je smanjivalo vrijeme koje sam imao za san jer sam rano u jutro kretao doma. :angry:

Oko 01h sam se vratio u hostel.
Dolazi i cimer Nijemac pa komentiramo utakmicu.

Pojavljuje se i drugi cimer, pijani Francuz koji je izgubio ruksak sa stvarima. Ispricava se sto nema stvari za osobnu higijenu i sto smrdi a nema se s cime oprati. Mi odgovaramo da nije problem. On cijeli ulazi u veliki ormar i tamo skida cipele, kao neugodno mu je jako sto mu noge smrde. :mrgreen:
Zaspim oko 02h.

Olimpijski stadion

"Talijanski" navijaci

GAP? Ma neeeeee, prije bi bilo KNAP!   :mrgreen:

Tezak je posao gledati u publiku dok traje utakmica.   :mrgreen:

Program prije utakmice.

Semafor

Osvjezavanje terena

Olimpijski stadion - 70.000 gledatelja

Fajrunt! Idemo doma.

NASTAVLJA SE ...

Dylan

• Vozi: Kawasaki ER 5
« Odgovori #41 : 14. Srpanj 2012, 06:04:13 »

Još jednom te moram pohvaliti za ovaj putopis! Sviđa mi se što nam zorno prikazuješ atmosferu koja je vladala oko stadiona i na stadionu i što i tekst i slika detaljno opisuju događaje na tvom putovanju.
Ovaj tvoj moto-nogometni putopis je upravo onakav kakve ja volim pročitati! Svaka čast! :palacgore:

Weller

• **
« Odgovori #42 : 14. Srpanj 2012, 11:00:21 »

Još jednom te moram pohvaliti za ovaj putopis! Sviđa mi se što nam zorno prikazuješ atmosferu koja je vladala oko stadiona i na stadionu i što i tekst i slika detaljno opisuju događaje na tvom putovanju.
Ovaj tvoj moto-nogometni putopis je upravo onakav kakve ja volim pročitati! Svaka čast! :palacgore:

Hvala, sto da kazem. :palacgore:
Kao sto i sam dobro znas (a svi smo imali prilike i citati) putopis i nije bas sasvim jednostavno napisati. Ma ne mogu reci da je tesko, ma nije, nego je ipak potrebno uciniti odredjeni napor. Pisanje samog teksta, odabir slika, resize-anje slika, upload na image hosting itd.

Po povratku s puta, naravno da su me prijatelji pitali kako je bilo.  :021: Pa sam pricao prvi put, pa drugi put, pa treci ... Poslije mi je vec bilo dosadno prepricavati jedno te isto a vise nisam ni znao kome sam sto ispricao i kome pricam ono sto je vec cuo.  :mrgreen:
Pa sam onda rekao da me ne pitaju jer ne mogu u kratko prepricati sve sto je bilo na putovanju, nego da cu napisati putopis pa koga zanima, neka cita. To mi je bio najveci motiv da se primim "posla". :mrgreen:

Inace, ovaj period (sredina ljeta) je najgori moguci termin za objavljivanje putopisa jer je vecina ljudi na godisnjim odmorima ili se bave nekim drugim aktivnostima koje nisu vezane uz sjedenje za racunalom. Objaviti putopis u zimi kada svi sjede doma uz internet (pogotovo motociklisti) je daleko bolji "posao".

No ja sam ga morao objaviti odmah, po povratku, iz gore navedenog razloga. Da sam putopis pisao kasnije, u zimi, bio bi dosta kraci jer bih vjerojatno zaboravio hrpu detalja koji su mi sada svjezi u sjecanju.

Dylan

• Vozi: Kawasaki ER 5
« Odgovori #43 : 14. Srpanj 2012, 12:59:19 »

Moja su razmišljanja slična, pa nam je zato valjda i stil pisanja sličan. No, tehnologiju pisanja putopisa ostavimo po strani :wink:, čekamo nastavak!

Weller

• **
« Odgovori #44 : 14. Srpanj 2012, 13:25:50 »

Moja su razmišljanja slična, pa nam je zato valjda i stil pisanja sličan. No, tehnologiju pisanja putopisa ostavimo po strani :wink:, čekamo nastavak!

Da, bit ce da si u pravu.  :palacgore:
Ostao mi je za objaviti jos jedan dan a to je dan povratka. On je bio dosta naporan jer sam oko 1550 km presao u komadu.
Ali o tome nesto kasnije, vjerojatno danas, dok pripremim fotke.

Weller

• **
« Odgovori #45 : 14. Srpanj 2012, 18:33:24 »

... NASTAVAK.

CETVRTI DAN: KIJEV (UA) - BJELOVAR (HR), OKO 1550 km, VRIJEME VOZNJE OKO oko 26 SATI

Nevezano uz ovaj cetvrti dan, dan povratka...
Neki dan je na The Atlanticu http://www.theatlantic.com/infocus/2012/07/in-silhouette/100335/ objavljena fotografija koja se odlicno uklapa u moje putovanje jer dobro povezuje nogomet i grad Kijev pa je evo prenosim. Autor fotke je Alex Livesey/Getty Images. Originalni link je:
http://cdn.theatlantic.com/static/infocus/sil071012/s18_45876722.jpg

A man plays football in front of the Rodina Monument on June 7, 2012 in Kiev, Ukraine, on June 8th 2012. (Alex Livesey/Getty Images)

Povratak doma.
Nijemac - Rus se budi oko 04:30h (03:30h po hrvatskom vremenu). Mora stici na vlak i nada se da ce ga taksi pronaci jer sinoc kada je narucivao taksi u centrali nisu znali za Hostel Victory. Nije ni cudo, mislim si ja. :mrgreen:
Pijani Francuz spava kao top. Jos uvijek hrce i to me je smetalo po noci.  :angry:
Dizem se i ja mada sam mislio kretati nesto kasnije jer se nisam naspavao ali znam da necu vise moci zaspati a i dugacak je put do kuce, oko 1500 km, pa bolje da krenem sto ranije.

Krecem oko 05h (04h po hrvatskom vremenu). :021:
Mislio sam da je dobro sto idem tako rano da izbjegnem guzvu u gradu. Na cesti nije guzva ali ima vec dosta automobila i ljudi. Ocito mnogi Kijevljani rade od 06h.

Vec nakon 1 km nailazim na policijsku patrolu. :police:
Zaustavljaju me i pitaju kuda idem. Ja kazem za Zitomir. Nista ne pregledavaju i odmah me pustaju.
Dok nisam izasao iz Kijeva sam susreo jos osam! policijskih patrola.
 :police:  :police:  :police:  :police:  :police:  :police:  :police:  :police:
Napominjem da je jutro, oko 05:30h!
Ocito nakon nedjeljne utakmice i vikenda gradjane ponovo treba dovesti u red. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Prelazim Moskovski most koji je stvarno fora ali Ukrajinci jure po cesti i bojim se stati da ga fotografiram da me netko ne pobere a rubnjak do pjesacke staze je visok pola metra (doslovno) i ne mogu nigdje skrenuti.
Iz grada je vrlo tesko izaci jer je malo putokaza kuda treba ici ali gps spasava stvar.

Na cesti oko Zitomira srecem grupu od tri motora. :021: :021: :021:
Svi su Africa Twin. Ti decki ocito znaju sto se treba voziti po Ukrajini. Naravno da smo si mahali kao blesavi. :D

Tocim gorivo, kontroliram gume. Prednja mi je nesto praznija pa sam je odlucio malo cesce kontrolirati.
Uz put, na jednoj benzinskoj pumpi trazim kompresor ali radnik trazi da prvo kupim gorivo ako hocu pumpati gume. :angry: :angry: :angry:
Na iduce dvije uopce nema kompresora a na iducoj Shellovoj ne mogu crijevo ugurati u ventil jer je metalni dio predugacak i smeta mi felga. :angry: :angry: :angry:

Valjda cemo i mi nase MIG-ove uskoro ovako zakvaciti. :mrgreen:

Kao sto sam vec rekao, tocenje goriva u Ukrajini se odvija po principu "prvo plati pa onda toci".  :mrgreen:
Uvijek radnik na pumpi toci gorivo, nikada sam ne tocis. Parkiras, otvoris tank, odes na blagajnu i platis npr. 100 hrivnji.
Striko na blagajni stisne gumb i kada pumpa izbroji 100 hrivnji - stane. Kazem ja striki, jel moze jos malo da tank bude pun? E ne moze, mora se ponovo na blagajnu platit. :mrgreen:

Onaj tko vozi motor zna da je to veliki problem. Dobro, nije bas veliki, ali komplicira zivot tamo gdje ne treba. :mrgreen: Tank se uvijek toci do vrha.
I na gotovo svim pumpama se vidjelo da rijetko toce gorivo u motocikle jer su redovito gurali pistolj duboko u tank pa se cudili kako je odmah zablokirao. :shock:
S tim sam stalno imao problema ali su srecom benzinske pumpe vrlo guste  tj. puno ih ima pa se nije pokazalo kao problem a tako sam se i malo vise razgibavao nego sto sam mislio. :mrgreen:

Inace Shell benzinske pumpe postoje i u Madjarskoj i u Ukrajini. U Madjarskoj  je veci izbor goriva, npr. imaju V-Power od 95 i 98 oktana dok u Ukrajini samo 95. U Madjarskoj imaju one male kompresore uz svaku garnituru za tocenje a u Ukrajini ne.
Opcenito su Madjarske pumpe daleko opremljenije ali razliku u kvaliteti goriva nisam primjetio. U cijeni goriva - jesam. :sad:

Lijepo je vrijeme, vozim umjereno brzo oko 100 - 120 km/h i pazim na prometnu policiju tako da se cesto skrivam iza nekog automobila jer nemam vise puno hrivnji tj. imam samo za gorivo do madjarske granice.

Info panel na autocesti Kijev - Lavov.
Ako sam ovo dobro protumacio prikazana je temperatura zraka i temperatura asfalta.
Znam da su ti podaci bitni za Formulu 1 pa mi je ovo bilo malo cudno. :mrgreen:

Cijelim putem do Kijeva i nazad, vidio sam puno pokvarenih vozila koja vlasnici popravljaju uz cestu. Vecinom su to bila osobna vozila ali je bilo i autobusa i kamiona.
Neki se se ocito pregrijavali, neki su mijenjali gume, ali nisam vidio niti jedno vozilo za pomoc na cesti tipa nas HAK.
Nisam se prije puta uclanio u HAK jer mi se 500 kn cinilo previse ali razmisljam sta bi bilo da mi je (ne daj Boze) zatrebala pomoc na onaj "sama jama" cesti od Uzhgoroda do Lavova.
Ja bih nazvao HAK a oni bi poslali neku ukrajinsku pomoc po mene. Ali koga? :undecided:
Bojim se da bi ta akcija pomoci na cesti trajala jedno tri dana. :sad:

Do Lavova stizem bez ikakvih problema.
Iza Lavova krecem prema Mukachevu kao svi normalni ljudi a ne prema onoj "sama jama" cesti kojom sam dosao.

Uz cestu u blizini Lavova, nalazi se restoran oko kojeg je poslozena ruska retro motorizacija.

Ubrzo pocinje kisa i prati me iducih 400 km.
Posebno mi je to zao zato sto cesta vodi kroz Karpate koji su zaista lijepi a zbog kise ih nisam uspio poslikat. :sad:
Cesta je vrlo zavojita ali predjeli su predivni a cisti planinski zrak se osjeca i kroz kacigu, pa sam se odlicno osjecao. Kao regeneriran. :D

Zao mi sto sam bio glup pa nisam i dosao ovom cestom.
Muci me znatizelja kakve su to bobice koje mnogi ljudi prodaju uz cestu ali ne da mi se stajati po kisi da ubijem tu radoznalost. :sad:

Trosim zadnje hrivnje na Shellu na jeftinije ukrajinsko gorivo i dolazim na ukrajinsko - madjarsku granicu.

Zadnja benzinska pumpa u Ukrajini prije granice s Madjarskom

Cijene goriva u Ukrajini.

Opet ista procedura kod Ukrajinaca. Vojnik - tri carinika - vojnik.
Kisa pada, dosta je velika guzva na granici. Ukrajinci pregledavaju svako vozilo.
Nema onoga kao kod nas kad carinik zaustavi svako peto vozilo. Svi automobili prolaze kroz istu proceduru.
Provjera dokumentacije, svi izlaze iz vozila van, carinik pregledava kompletnu unutrasnjost vozila, sve stvari se istrpavaju iz prtljaznika, drugi carinik obilazi vozilo i kucka po svim blatobranima i limenim dijelovima itd.

Pricam po povratku zeni kako mene na motoru nitko nije pregledavao na izlasku. Kaze ona, s obzirom da u Ukrajini sve ide po nekoj proceduri, mozda nemaju proceduru za pregledavanje motora pa su to preskocili? Stvarno, mozda.  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Na madjarskoj granici je isto guzva.
Carinik me tjera da ispisujem nekakav obrazac s podacima o motoru gdje cak treba napisati koliko litara ima tank!  :shock:

Sve u svemu, izgubio sam oko sat i pol na prelazak granice. A kuca je jos daleko. :angry:

Kisa pada i dalje ali sam sretan sto sam za dana presao madjarsko - ukrajinsku granicu jer se nocnoj voznji po Ukrajini ne bih veselio.
Ipak zao mi je sto odlazim iz Ukrajine. :sad:
Razmisljam kako bi bilo dobro vratiti se ali ostati puno vise dana.

Vozim se 70-tak km do autoceste, kisa pada sve jace i stajem, ovaj put na madjarskoj Shell benzinskoj pumpi dok kisa bar malo ne oslabi jer je na cesti pravi potop.
Kupujem hot-dog, pistacio, kavu (moj prvi obrok danas uz prijepodnevnu ukrajinsku cokoladu) i susim dijelove odjece na onaj uredjaj za susenje ruku u toaletu.

Benzinska pumpa na madjarskoj autocesti gdje sam trazio predah od jake kise.

Vec je oko 20h sto znaci da sam vec 16 sati na putu i prilicno sam umoran ali me tjesi sto je voznja po autocesti nezahjevna ("samo vozi Misko") makar padala i kisa.

Krecem prema Budimpesti do koje je oko 250 km. :021:

Duge dosadne dionice na autocesti kratim pjevanjem i pricanjem na glas svega sto mi padne na pamet. :mrgreen:
Nakon tog "umjetnickog" programa na red dolazi "tjelovjezba".
Razgibavam u voznji dio po dio tijela. Desna ruka, desni prsti, 1-2-3, lijeva ruka, desni prsti, 1-2-3, noge, vrat, ledja itd. :mrgreen:

Nebo se je na trenutak razvedrilo a sunce zalazi daleko na horizontu.
Steta je to propustiti bez obzira na umor pa stajem i vadim fotic ne bih li to "ovjekovjecio".
Kako to obicno biva sa zalascima sunca, kasnije nisam zadovoljan s fotkama koje prenose samo dio onog sto sam vidio.

Zalazak sunca na autocesti u Madjarskoj.

Prije Budimpeste na odmoristu pitaju me dva Rusa na motorima gdje ima najblizi smjestaj. Ja odgovoram po onom "nisam ja odavdje"  :mrgreen: i govorim kako je Budimpesta vrlo blizu pa ce sigurno nesto naci. Njima se ne luta po gradu jer su umorni i legli bi odmah.
Za jedno 10-tak km vidim kako su pronasli motel uz autocestu.
U tom trenu nisam ni pomisljao da bi i meni bilo pametnije pronaci neku sobu za spavanje jer kako sam nadomak Budimpeste, cini mi se vec kao da sam doma.

Negdje oko 23h dolazim u Budimpestu. Ne palim gps jer stedim bateriju i naravno, gubim se. :angry:
Primjecujem da nisam na auto cesti prema Goricanu nego na auto cesti prema Srbiji. Joooj!
Palim gps, preumoran sam da bi razmisljao gdje uopce jesam i kako nazad i potpuno se prepustam toj korisnoj stvarcici. Ne znam koliko sam kilometara presao ali izgubio sam sigurno oko sat vremena.

Nakon izlaska na auto cestu prema Goricanu imam najtezi period u danasnjoj voznji.
Mogao bih ga nazvati KRIZNIM nakon otprilike 21 sata provedenog na putu.
S naporom drzim pravac na autocesti u srednjem traku, izmedju lijeve isprekidane crte i pune desne. Imam i nekakva prividjenja pa mi se svijetleci objekti uz auto cestu pretvaraju u pokretne likove a magla i kuce uz ceste pretvaraju se u cudnovati tunel s bijelim svodom. Nesto slicno kao kada se u filmovima prikazuje utjecaj psihodelicnih droga. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Najglasnije pjevanje i tjelovjezba vise ne pomazu. :misli:

Vidim da je vrag odnio salu i stajem na prvoj benzinskoj pumpi negdje oko Balatona.
Umor, ukocene ruke, noge, vrat i nisu neki problem. To smatram pod normalno. Ali kada parkiram motor tesko ga kontroliram, imam neko lelujanje u glavi, dosta krivudam, noge se cudno ponasaju i imam osjecaj da mi je puno lakse voziti nego hodati jer hodam kao u oblacima. Imam bestezinski osjecaj u cijelom tijelu.

Negdje je oko 02h.
Pokusavam zaspati na mokroj klupi na parkiralistu iza benzinske pumpe ali u blizini neki Poljaci popravljaju kombi koji nece upalit pa mi to ne uspijeva od njihove buke.
Ali malo sam se ipak odmorio.
Pijem kavu i nastavljam dalje ali umor me vrlo brzo opet zaustavlja, nakon samo pola sata. :sad:
Dionicu od oko stotinjak kilometara od Balatona do granicnog prijelaza Gorican vozim cak tri sata, naravno s odmorima. :shock:

Na granicnom prijelazu Gorican sam oko 05h, umor me je prosao i sretan sam sto ulazim u Hrvatsku.
Placam 7 kn na izlazu s autoceste i jurim doma. :021:

Neposredno prije Koprivnice gledam izlazak sunca i ne mogu a da se ne zaustavim i poslikam to, bez obzira na umor.
S fotkama koprivnickog izlaska sam zadovoljniji nego s madjarskim zalaskom sunca ali opet to nije to. :sad:

Izlazak sunce malo prije Koprivnice.

Pedesetak zadnjih kilometara razmisljam kako bi bilo glupo da sada sklopim oci i razbijem se na domak kuce i krajnjim naporom nastojim da mi glava ne "kljokne".

Stizem doma negdje oko 06:30h.
Klinac ide u vrtic, zena na posao a ja u KREVET.
 :D  :D  :D  :D  :D

Na kraju, sto reci? Koju posluku porati?

Lijepo je bilo u Ukrajini. Jako sam sretan i zadovoljan sto sam tamo bio i sva su mi iskustva pozitivna osim voznje po rupama na cesti Uzhgorod - Sambir - Lavov. Za to sam si sam kriv jer se nisam bolje rapitao o stanju ceste.
Ili bi se taj problem mogao rijesiti sa zamjenom moje cestovne Honde "obicnjakuse" za BMW GS? Zeno, nemoj se odmah razvoditi, ovo je bila samo sala! :LOL:  :LOL:  :LOL:

NARAVNO da bi bilo jos ljepse da je u Kijevu igrala Hrvatska kako je "trebalo" ali je taj plan, nazalost, propao. :misli:

Zao mi je sto nisam popio ukrajinski "Psenicni etalon", najbolje svjetsko pivo u klasi psenicnih piva. :sad:

Da li je pametno prelaziti tako puno kilometara u cetiri dana tj. u tri dana voznje? Pa nije. :palacdolje:
Da li je to za preporuciti nekome? Pa ne. :palacdolje:
Da li se moze? Pa naravno da se moze.  :palacgore:
Ne moze se to nazvati nekim velikim problemom pogotovo kada se okolnosti posloze tako kako su se poslozile.

Pametno je i ici sam, zasto ne. :palacgore:  Ipak priznajem kumu, jos pametnije je ici s ekipom.:palacgore: :palacgore:

Malo o troskovima.
Find My Phone zajeb. Aplikacija koja prati kretanje mobitela na Googlu Mapsu. S njom sam utjesio zenu da ne brine, jer ce uvijek vidjeti lokaciju na kojoj se nalazim. No, previdio sam da aplikacija ne koristi samo gps nego i data promet. Kako sam radi skupih roaming troskova data promet na mobitelu imao iskljucen, Find My Phone me nije mogao locirati.
Rezultat toga je drugi zajeb a to je da sam poslao 30-tak sms-ova iz Ukrajine a to me je kostalo oko 200 kn. Nije tako puno ali mogao sam proci i bez toga.
Cuo sam jednom prilikom teoriju da je pitanju velika ljubav ako se salju sms-ovi iz roaminga. Jel si cula zeno? :mrgreen:
Svakako je preporuka kupiti SIM karticu u Ukrajini za malu lovu ali ja to nisam mogao jer mi je mobitel zakljucan.

Smjestaj sam platio jos prije nekoliko mjeseci pa sam taj trosak vec zaboravio a on je bio najmanji moguc kao i ulaznica za utakmicu.

Potrosnja goriva mi se kretala ispod 5 litara.
Cijena benzina u Madjarskoj je oko 1,5 eura a u Ukrajini oko 1 euro i to su mi bili najveci troskovi. Razliku u kvaliteti goriva, gdje god ga tocio, nisam primjetio.

Jeo sam jednom na dan jer sam se stalno vozio i opcenito na hranu i pice sam potrosio vrlo malo.

I jedna zagonetka.
Cijelim putem do Kijeva i nazad, stalno mi je u glavi svirala pjesma od LCD Soundsystem - New York I Love You. Znate ono, kada vam nesto svira u glavi i nikako se toga ne mozete rijesiti?
Zasto je to tako bilo? Ne mogu pronaci nikakvo racionalno objasnjenje. :mrgreen:
Ako netko skuzi - neka mi javi.

I za KRAJ, nesto (recimo) smijesno.
Ovo je putovanje bilo za vrijeme praznika. Cesto se nakon praznika razgovara gdje je tko bio.
Ja sam rekao da sam bio u KIJEVU. Vecina je pomislila u KIJEVU pored Knina. :LOL:

KRAJ

igor-ns

• **
  • Vozi: gsr-600 k8
« Odgovori #46 : 14. Srpanj 2012, 21:55:06 »

Putopise čitam često, ali komentarišem retko. Ovaj put, morao sam, a mogu reći samo: :palacgore: svaka čast, za slike za tekst, za stil...nadam se uskoro još nekom zanimljivom štivu :palacgore:
Evidentirano

Weller

• **
« Odgovori #47 : 14. Srpanj 2012, 22:32:01 »

Putopise čitam često, ali komentarišem retko.

Pa i ja sam BAS takav. :mrgreen:
Ovaj put sam eto, "silom prilika" morao napraviti iznimku i natjerati se da napisem nesto.

Quadbiker

• *
  • Vozi: Quad GY6 150
« Odgovori #48 : 15. Srpanj 2012, 12:15:52 »

Odlično. jedino to mogu ponovno reći. svaka čast na ovom putopisu. Uživao sam i s radošću, svaki put iznova očekivao nastavke. Sada kad je kraj želim te pozdraviti i pozeljeti jos mnogo sretnih kilometara :palacgore:
Evidentirano

Weller

• **
« Odgovori #49 : 15. Srpanj 2012, 13:59:24 »

Ispricavam se ako se stranice sporo ucitavaju. Primjetio sam da je to nekada problem na sporim vezama. :embarrassed:

Ponekad je cak potrebno refreshati stranicu da bi se korektno ucitala.
Jednom kada se stranica kompletno ucita u kes od browsera, sve funkcionira fluidno kada se pregledava kasnije.

Smanjio sam slike na najmanju mogucu vrijednost u kb a da pri tome ostane zadovoljavajuca kvaliteta.
One slike koje se otvaraju na "klik" su u rezoluciji 1024 piksela. Pokusao sam ih smanjiti na manju pikselazu ali nije velika razlika u kilobytima a u kvaliteti jest.
Zato sam ih ostavio u rezoluciji 1024 piksela.

Dakle nije problem u velicini slika, nego sto ima puno mada sam ih dosta odbacio. Mozda sam trebao jos. :undecided:

Jos sam primjetio jednu stvar a to je da Youtube filmici nisu prikazani u temi ako Adobe Flash Player nije updatejtan na zadnju verziju.

Str: 1 [2] 3 4  Sve   Gore

Stranica je generirana za 0.407 sekundi uz 20 upita.