MotoGP – Misano 2016

14311439_1260281787336598_8591528214494290125_o

Rossijeva “domaća” staza u Misanu, iako po pokroviteljstvom obližnje najstarije države na svijetu San Marina, bila je ovog vikenda poprište novih događanja u MotoGP prvenstvu. Nakon nekoliko kišnih i promjenjivih vikenda vrijeme se konačno stabiliziralo i sve prognoze su najavljivale suhi i topli vikend. Prvi trening je na vrhu ljestvice završio Rossi no ubrzo su se stvari promijenile tako da je na drugom treningu najbrži krug od 1.32.7 odvozio Pol Espargaro. Došlo je i do verbalnog incidenta između A. Espargara i Rossija zbog, kako je to Rossi okarakterizirao, namjernog smetanja što mu je napravio i uoči utrke u Austriji. Veći problem od toga bio je Iannoneov pad koji je izgledao prilično banalno no kasniji pregled ustanovio je napuknuće kralješka. Ozljeda je okarakterizirana kao teška te je Iannone morao propustiti ovaj vikend.

Od trećeg treninga pa do kraja kvalifikacija, primat je preuzeo Lorenzo koji je ušao u svoj ritam i odvozio 1.31.8 dok je drugi na kvalifikacijama bio Rossi sa 1.32.2 ispred Vinalesa, Marqueza i iznenađenja dana, Pirra koji je na Ducatiju mjenjao ozlijeđenog Iannonea te Doviziosa koji je zauzeo treće startno mjesto u drugom redu grida. Nakon kvalifikacija djelovalo je kao da će to biti još jedna od utrka u kojoj Lorenzo povede utrku i više ne pušta prvo mjesto no za to je trebalo pričekati nedjelju. Treba spomenuti i napredak Aprilije s obzirom da su 12. i 13. mjesto na kvalifikacijama zauzeli Bautista i Bradl.

Na startu utrke odnosno u prvom zavoju bila je prilična gužva no svi su ostali na kotačima. Poveo je Lorenzo fantastičnim startom ali Vale je ostao na repu. Najveća borba krenula je između Dovija i Marqueza za četvrto mjesto koju nakon prvog kruga dobiva  Španjolac.

Već u drugom krugu danas agresivni Rossi prolazi u vodstvo pri čemu dolazi do manjeg kontakta. Dovi se nije mirio s petim mjestom i počeo napadati Marqueza pri čemu u trećem krugu obojica prolaze Vinalesa. Uskoro isto radi i Pedrosa.

Strahoviti tempo koji je postavio Rossi, 1.33.38, nitko nije mogao pratiti u početnoj fazi utrke. Lorenzo je vozio sporije krugove ali Marquez nije mogao odustati od borbe za bodove te je stiskao sve jače. Nakon osam odvoženih krugova pdovoljno se približio Lorenzu vozeći najbrži krug od 1.33.35. Slično se događalo iza njihovih leđa gdje je Vinales napadao Doviziosa.

Prva promjena poretka uslijedila je u jedanaestom krugu Vinalesovim prolaskom na peto mjesto dok je za to vrijeme Pedro odvozio 1.33.203. Rossijeva prednost polako se smanjivala no još je uvijek bila prevelika za napad. Međutim, to nije vrijedilo za Pedra koji je očito ušao u neki svoj čudni ritam i svakim krugom bio sve bolji pa u slijedećem krugu već skinuo vrijeme na 1.33.0. Prvi na redu za odstrijel bio je Marquez i to je riješeno prilično brzo. Napad na Lorenza čekao se par krugova ali bilo je očito da će do njega doći jer slijedeći krug odvozio je 1.32.9. Deset krugova do kraja Pedro je bio drugi i krenuo u napad na Rossija. Šest krugova do kraja je prošao ali niti Rossi nije pokazao bijelu zastavu, pogotovo na pojedinim sektorima gdje je bio vrlo blizu. Ukupno, nije bilo dovoljno tako da se Pedro polako počeo odvajati. Pokazalo se kasnije, previše za Rossija.

U samoj završnici nije bilo dodatnih promjena, Pedro je novi na listi pobjednika ove šarolike sezone, Lorenzo je završio treći, Marquez četvrti. Rossi je ukupnu bodovnu razliku do Marqueza smanjio na 43 boda a nastavak sage slijedi za dva tjedna u Aragonu.