Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje  

Novosti:

Str: 1 [2] 3 4 ... 18   Dolje

Autor Tema: Lanac + Lančanici - savjeti????  (Posjeta: 44184 )

hotazmaj

• **
  • Spol: Muški
  • Vozi: VFR 750 RC36
Odg: Lanac + Lančanici - savjeti????
« Odgovori #25 : 14. Studeni 2010, 10:27:40 »

meni je reko mehaničar da zadnji lančanik bez problema izdrzi i 100000km...  :palacgore:

Da je bar prepolovio pa da mu i povjerujemo :LOL: :LOL:
Evidentirano
Four wheels move the Body...
Two wheels move the Soul...

moover

• Kuća stara
  • Vozi: štake
« Odgovori #26 : 14. Studeni 2010, 12:11:15 »

Jel ovaj lanac može još 20.000km ili je vrijeme za zamjenu?  :misli: :mrgreen:
Evidentirano
Hebeš krizu, život nema reprizu.

kukac

• **
« Odgovori #27 : 14. Studeni 2010, 17:56:17 »

lanac u prosjeku znaci normalne, (normalne) voznje izdrzi 25 do 30tkm a zatim se pocme istezat.  Kod mene je bio bar uvijek tako bilo.  Prvo 636 na 30tkm(tvornički lanac) i sad na Z1000 na 25tkm dalje nemogu zivcira me zuji u voznji.... :D
Evidentirano

ronny

• Vozi: vozaju me
« Odgovori #28 : 14. Studeni 2010, 18:05:14 »

ja na svog krossa yamahu 550 stavljam lanac koji košta 80kn .lanac je po namjeni za poljoprivredne strojeve ali dečkima traje po cijelu sezonu pa se ne bunim.neki kažu da je ćak i izdržljiviji nego neki skup lanac.o tom potom nemam ga dugo pa nemogu reč jer ga vozim tek mjesec dana ali zasad je dobar.inače lančanici su original i lanac paše ko mina.čak stavljaju i na quadove.ne preporučam nikom za cestovni motor ali za blato i glib je  :palacgore:
Evidentirano
kad brod tone dubina je nebitna...

kukac

• **
« Odgovori #29 : 14. Studeni 2010, 18:06:30 »

to je dobra ušteda?   sto da ne... :palacgore:
Evidentirano

mladen59

• Vozi: HONDA CBF 600 S 2008 g.
« Odgovori #30 : 14. Studeni 2010, 18:10:29 »

lanac u prosjeku znaci normalne, (normalne) voznje izdrzi 25 do 30tkm a zatim se pocme istezat.  Kod mene je bio bar uvijek tako bilo.  Prvo 636 na 30tkm(tvornički lanac) i sad na Z1000 na 25tkm dalje nemogu zivcira me zuji u voznji.... :D
To kaj zuji je najmanji problem, motor se neravnomjerno kreće pošto i lanac nije ravnomjerno razvučen pa imamo lagana zacukavanja a i vjerojatnost pucanja se povečava sa rastezanjem lanca, samo držat se kilometraže nema nikakve veze (npr. 30000km), presudan je način vožnje (ko i kod svega ostalog, guma, potrošnje benzina itd.) Normalno da kod naglih ubrzanja i dizanja na zadnji lanac više trpi nego kod "penzionerske" vožnje i samim tim krače, odnosno dulje traje!! :misli:
Evidentirano

strasilo

• don't give a shit
  • Vozi: pocketa i egzotičnu Suzu gura po dvorištu
« Odgovori #31 : 15. Studeni 2010, 00:16:31 »

Jel ovaj lanac može još 20.000km ili je vrijeme za zamjenu?  :misli: :mrgreen:

vid ga što se qurči ....  :LOL: :LOL:

bajo, 90% ljudi ovdje na forumu nezna kako izgleda istegnuti lanac kad se skine sa motora....

95% njih nezna da se SAMO istegnuti lanac može "bočno" deformirati kao ovaj na slici ...
Evidentirano
... isto ti je kao i kad se voziš s ekipom na motoru, džabe ti ako vas je više, a ti se utrkuješ sam sa sobom, pa misliš da si bRRži...

3alfa3

• Vozi: Z750 '12
« Odgovori #32 : 15. Studeni 2010, 00:19:27 »

95% njih nezna da se SAMO istegnuti lanac može "bočno" deformirati kao ovaj na slici ...

Jel to istegnuti ili potroseni lanac? Citao sam negdje da se lanac zapravo trosi, a ne isteze. Iskustva s tim nemam pa pitam.
Evidentirano
A weekend wasted isn't a wasted weekend

strasilo

• don't give a shit
« Odgovori #33 : 15. Studeni 2010, 00:23:51 »

Jel to istegnuti ili potroseni lanac? Citao sam negdje da se lanac zapravo trosi, a ne isteze. Iskustva s tim nemam pa pitam.

pa ako ćeš ulaziti u suštinu problema, onda se lanac i troši i isteže, ali najviše od svega dolazi do smicanja osovinica...

znači, valjčići se troše, karike se istežu, a osovinice se smiču...

trošenje valjčića se smanjuje podmazivanjem lanca... na sve ostalo se teško može uticti ..
Evidentirano
... isto ti je kao i kad se voziš s ekipom na motoru, džabe ti ako vas je više, a ti se utrkuješ sam sa sobom, pa misliš da si bRRži...

3alfa3

• Vozi: Z750 '12
« Odgovori #34 : 15. Studeni 2010, 00:29:25 »

Ovdje se svakako radi o trosenju, jer zbog povecane zracnosti se lanac moze bocno savijati.

Trebalo bi precizno izmjerit dijelove novog i potrosenog clanka lanca pa bi se vidjelo o cemu se zapravo radi. Sklon sam razmisljanju da se radi o trosenju, a ne istezanju. Ili barem o velikoj vecini trosenja i neznatno istezanja

trošenje valjčića se smanjuje podmazivanjem lanca... na sve ostalo se teško može uticti ..

Nacin voznje jedino
Evidentirano
A weekend wasted isn't a wasted weekend

strasilo

• don't give a shit
« Odgovori #35 : 15. Studeni 2010, 00:32:24 »

Pojam "istegnut lanac" podrazumjeva cjelokupni skup čimbenika koji čine lanac neupotrebljivim ... neki će se više potrošiti, neki će se zaista više istegnuti, neki će čak i pući uslijed smicanja, ali jednostavno za sve će se upotriejbiti izraz "istegnut lanac" .... tako da uopće nemoj razbijati glavu glupostima....  :palacgore:
Evidentirano

Incredible

• Highlanderova snaha
  • Vozi: KTM
« Odgovori #36 : 15. Studeni 2010, 08:06:20 »

Pojam "istegnut lanac" podrazumjeva cjelokupni skup čimbenika koji čine lanac neupotrebljivim ... neki će se više potrošiti, neki će se zaista više istegnuti, neki će čak i pući uslijed smicanja, ali jednostavno za sve će se upotriejbiti izraz "istegnut lanac" .... tako da uopće nemoj razbijati glavu glupostima....  :palacgore:
čovjek je premjeril sve kaj se može i ne može na motoru, ne vidim zakaj nebi i ovaj siroti lanac :mrgreen:
Evidentirano
ZAGI

Lovro Vz

« Odgovori #37 : 15. Studeni 2010, 08:13:32 »

ako koga zanima regina ili didiv lanac , lancanici ,plocice breaking vrhunske sve  ispod cijene 15-20 posto jer nesto kompenziram nek se javi na pp.

ajd onda mi pošalji na pp (ili ovdje) cijenu kompleta, motor je Suzuki SV650N, 2004.g.
Ak mores Kaj jeftinije od motormanije super :palacgore:
Evidentirano
Umjereno uzivanje u vinu ne moze skoditi ni u najvecim kolicinama
za svako rješenje žene imaju problem

strasilo

• don't give a shit
« Odgovori #38 : 15. Studeni 2010, 08:55:41 »

čovjek je premjeril sve kaj se može i ne može na motoru, ne vidim zakaj nebi i ovaj siroti lanac :mrgreen:

ma neka mjeri ustvari .. nemam ja ništa protiv...  :palacgore:
Evidentirano

bmw m 5

• Najbolji forumaš 2009. HONDA HRC TEAM
  • Vozi: se VTR SP 01
« Odgovori #39 : 15. Studeni 2010, 09:11:57 »

pa ako ćeš ulaziti u suštinu problema, onda se lanac i troši i isteže, ali najviše od svega dolazi do smicanja osovinica...

lanac se isteze uslijed trosenja unutrasnjih i vanjskih elemenata(osovinica i lezista istih....kao i vanjskih valjcica)....dok kod vanjskih dijelova lanca mozemo donekle kontrolirati trosenje(redovitim ciscenjem i podmazivanjem)...to je nemoguce kod unutranjih dijelova lanca(pogotovo kod onih sa o ring-ovima)...nerijetko i na ocigled dobar i savrseno cist i podmazan lanac moze postati neupotrebljiv...i kao takav zreo za zamjenu...Naime...kada se uslijed normalne upotrebe motora(lanac se solidno zagrije) mast koja se nalazi unutar svakog gibnja/osovinice ukruti...ili pak jednostavno kroz potroseni o ring....iscuri.....u "suh" glezanj dolazi vlaga..te sa vremenom taj gibanj postane krut...a nerijetko i sasvim blokira....tom prilikom motor postaje "bucniji" pogotovo u leru ili pri guranju....takodjer tada vise nema mogucnosti pravilno nategnuti lanac...jer se javljaju velike oscilacije u njegovoj zategnutosti(na mjestima je dobro zategnut a na nekim mjestima je previse zategnut ili pak labav).....Takav lanac je jos opasniji od skroz labavog lanca....jer moze doci i do puknuca istog na mjestima gdje je prezategnut...te je potrebna zamjena....Eto...lanac se moze i na taj nacin "potrositi"... :mrgreen:
Evidentirano
O&G Team

zeto

• Vozi: Yamaha TZR 125
« Odgovori #40 : 15. Studeni 2010, 09:20:44 »

smicanje (odrezivanje).........tj da se osovinice odrezuju......  :misli:

prije bi rekao da se osovinice lanca troše, s valjčićima, te dolazi do pojave zračnosti, uz rezultat produljenja lanca (kada bi se zračnosti zbrojile u svakoj osovinici).....pa pošto je lanac od npr 100 članaka, to je popriličan zbroj.....+ trošenje lančanika  :mrgreen:

dopušteno istezanje lanca  oko 3% :wink:
Evidentirano
- yamaha TZR 125 2RL

strasilo

• don't give a shit
« Odgovori #41 : 15. Studeni 2010, 09:39:33 »

smicanje (odrezivanje).........tj da se osovinice odrezuju......  :misli:

prije bi rekao da se osovinice lanca troše, s valjčićima, te dolazi do pojave zračnosti, uz rezultat produljenja lanca (kada bi se zračnosti zbrojile u svakoj osovinici).....pa pošto je lanac od npr 100 članaka, to je popriličan zbroj.....+ trošenje lančanika  :mrgreen:

dopušteno istezanje lanca  oko 3% :wink:

potpuno si upravu što se tiče trošenja... ALI

daj ti meni reci kakve veze ima zračnost između valjčića i osovinice sa dužinom lanca..  :misli:
Evidentirano

zeto

« Odgovori #42 : 15. Studeni 2010, 09:53:50 »

potpuno si upravu što se tiče trošenja... ALI

daj ti meni reci kakve veze ima zračnost između valjčića i osovinice sa dužinom lanca..  :misli:

teško je ovako pisati o tome......

ako dobijemo zračnost između valjčica i osovinice, onda na lančaniku povučeš lanac i odmakneš ga od lančanika,ako je trošan, dok novi nemožeš......i tu se vidi potrošenost.....tj zračnost između valjčića i osovinice......a da se članak produžio (ona osmica), pa da se na taj način lanac istegnuo......to je na neki način nemoguće, da bi došlo do trajne deformacije,a da lanac nepukne.....
Evidentirano
- yamaha TZR 125 2RL

strasilo

• don't give a shit
« Odgovori #43 : 15. Studeni 2010, 10:09:49 »

i ovdje si potpuno upravu ... ALI

Evidentirano

bmw m 5

« Odgovori #44 : 15. Studeni 2010, 10:11:48 »

ima veze....sto se vise valjcici trose...i svornjaci unutar gibnjeva...to lanac postaje duzi..... 8)

pa ne trose se same karike lanca...trose se vrtljivi i gibljivi spojevi.... :palacgore:
Evidentirano
O&G Team

strasilo

• don't give a shit
« Odgovori #45 : 15. Studeni 2010, 10:18:09 »

ima veze....sto se vise valjcici trose...i svornjaci unutar gibnjeva...to lanac postaje duzi..... 8)

pa ne trose se same karike lanca...trose se vrtljivi i gibljivi spojevi.... :palacgore:

daj mi objasni tu magiju ...  :misli:

naravno da se troše i osovinice (svornjaci) i valjčiči... ali ta potrošnja nikako ne utiča na dužinu lanca...

na dužinu lanca utiče samo pojava smicanja (i/ili habanje svornjaka na mjestu dodira sa unutrašnjom karikom lanca) i samo izduženje karike (osmice), ali to je manje izraženo .....

ako ništa drugo, jednostavna logika vam to govori ..  :jesus:
Evidentirano

zeto

« Odgovori #46 : 15. Studeni 2010, 10:22:40 »

naravno da se troše i osovinice (svornjaci) i valjčiči... ali ta potrošnja nikako ne utiča na dužinu lanca...

na dužinu lanca utiče samo pojava smicanja (i/ili habanje svornjaka na mjestu dodira sa unutrašnjom karikom lanca) i samo izduženje karike (osmice), ali to je manje izraženo .....

ta postrošnja skoro pa jedina utječe na dužinu lanca..... :wink:

ti "osmicu" nikako nemožeš produžiti......da bi dobio drugu duljinu između svornjaka i svornjaka, koja je kod lanca izražena i colima, ako budeš mjerio......
Evidentirano
- yamaha TZR 125 2RL

strasilo

• don't give a shit
« Odgovori #47 : 15. Studeni 2010, 10:32:44 »

očito je da bi 3alfa3 zaista trebao jedan lanac izmjeritii premjeritii rezultate staviti na forum da bi vam objasnio neke stvari ..  :jesus:

kako istrošenost osovinice (svornajka) i valjčića utiča na promjenu duljine između svornjaka i svornjaka ? NIKAKOOOOOO  :jesus: :LOL:

promjena duljine između svornjaka i svornjaka se pojavljuje na svakoj drugoj karici (osmici), odnosno na svakoj unutrašnjoj karici (osmici) uslijed njene deformacije na samoj rupi kroz koju prolazi svornjak, rupa postaje lagano elipsasta, a svornjak je na tom mjestu (VIDNO) deformiran silom smicanja...

Dajte ljudi, uzmite u ruke neki stari lanac, alat za raskivanje, pa bacite oko... ;) ... do tad je svaka rasprava s vama bezpredmetna...  :palacgore: :palacgore:
Evidentirano

bmw m 5

« Odgovori #48 : 15. Studeni 2010, 10:35:53 »

mislim da govorimo o istoj stvari....samo "smicanje" je jedna stvar a "habanje" druga....habanje je trosenje..ali smicanje je fenomen rezanja...odnosno sila koja je potrebna da se neki strojni element odsijece "na zivo" .... :palacgore:
Evidentirano
O&G Team

tibor

• Oil sucker
  • Vozi: divlje i razuzdano
« Odgovori #49 : 15. Studeni 2010, 10:36:29 »

smik itekako utjece na duzinu lanca ... ako je smicno opterecenje dovoljno veliko lanac se sam tak produzi u plus beskonacno :mrgreen:

edit : eto m5 je bio malko brzi od mene :palacgore:
Evidentirano
bolje biciklom u kupleraj nego mercedesom na posao
 Str: 1 [2] 3 4 ... 18   Gore

Stranica je generirana za 0.412 sekundi uz 20 upita.