Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje  

Novosti:

Str: [1] 2 3  Sve   Dolje

Autor Tema: Ni manje zemlje, ni više ljepote – e to je Crna Gora!  (Posjeta: 8314 )

StatusQuo

• **
  • Spol: Muški
  • Vozi: DL1000L8

Ni manje zemlje, ni više ljepote – e to je Crna Gora!

Crna Gora. Dom najvećeg jezera na Balkanu, čak 5 nacionalnih parkova, brzih rijeka, planinskih masiva koji se mogu vidjeti samo ovdje i općenito nemjerljivih prirodnih ljepota, toplih i srdačnih ljudi, vrhunske, ali vrhunske gastronomije. Zemlja u kojoj sam bio već prije ali nikad motorom i nikad na ovakav prekrasan način. Postoji dosta šala na račun veličine Crne Gore. Od one da se cijela zemlja može obići za tjedan dana, do te kada bi se brda ispeglala bila bi to najveća zemlja na svijetu. Kako god bilo, ovo je naša priča.  :0648:

Kanjon Vrbasa

Blidinje

Blagaj

Uz put

Pivsko jezero

Durmitor

Lovćen

nastavak ubrzo... :palacgore:
« Zadnja izmjena: 13. Rujan 2018, 16:24:23 StatusQuo »
Evidentirano
...crnog sam đavla ugrizo za muda.....

vladof

• Vozi: ER-5
Odg: Ni manje zemlje, ni više ljepote – e to je Crna Gora!
« Odgovori #1 : 13. Rujan 2018, 17:29:36 »

E pa, čeka se  :D
za ovo  :palacgore:
Evidentirano
u vinu je istina

StatusQuo

• **
« Odgovori #2 : 14. Rujan 2018, 12:20:31 »

Prvi dan

Preporuka za slušanje – preko Bosne pa dalje sva sreća tamo još nije zabranjeno pušenje, a ponekad noću, kada nema svjetla i ne vidi se put od kiše i od vjetra sjetimo se njega – Karabaja!

No krenimo redom, za put spremni,

Krenuli smo oko 11 ujutro bez puno priprema i planiranja. Za danas nam je cilj Mostar gdje noćimo. Vozimo bez nekih pretjeranih stajanja do Banja Luke – ovdje obavezno pauza i ručak. Nakon vrlo dobrih ćevapa i sladoleda  :mrgreen:, malo protežemo noge po gradu i odlučujemo malo sjesti u park Petra Kočića. I ovdje se odvila prava mala drama, naime dvije/tri klupe od nas čovjeku od nekih 50ak godina je naglo pozlilo. Kako to već obično biva – većina ljudi se maknula ili samo okrenula glave. Istina da je “gospodin s ulice” ali i dalje to nije način. Na kraju nas se ipak skupilo dvoje-troje oko njega i pozvali hitnu koja je prvo pitala – je l' pijan. Nakon podosta uvjeravanja da nije konačno su poslali vozilo koje je stvarno došlo unutar 5 min. Čim su izašli odmah su skužili tko je, stara “mušterija” – ispostavilo se da je napad epilepsije i to na redovnoj bazi. Spakirali su ga, zavezali i otpeljali :D.  Očito stara, poznata i pomalo tužna priča. A i na nama je da se otpeljamo dalje, vrijeme da se krene…

Prolazimo kanjon Vrbasa gdje u pauzi za fotkanje srećemo gospodina imenom Dragan Bosnić – profesionalna skitnica kako kaže za sebe, prvog od mnogobrojnih zanimljivih ljudi  na ovom putovanju koje zapamtite za cijeli život. Dotični je pješačio prema Jajcu iz nepoznatog pravca, namjerno nije išao busom jer mu ovo puno vise paše. Kako kaže u mlađim danima je propješačio cijelu našu obalu, također je hodao od Zagreba prema moru, dosta Srbije. Inače se bavi fotografijom i vrlo zanimljiv lik. Uslikao nas je za uspomenu, izmijenili smo kontakte i nastavili svatko svojim putem. Inače više o njemu - http://www.serbia.com/srpski/dragan-bosnic-priroda/.

Idemo dalje, kod Slatine se odvajamo prema Blidinju, koje planiramo na brzinu posjetiti prije dolaska u Mostar. Predivno, šteta što pada mrak pa nemamo puno vremena za istraživanje i švrljanje uokolo.

Po silasku s Blidinja, umjesto da odem na Posušje kao sav puk je sam skrenuo lijevo na neki puteljak jer sam slušao navigaciju (upalio sam da pretražuje sve ceste, puteve i putiće – kakva greška) jer se činilo puno kraće. I da, samo se činilo. Uletjeli smo vrlo oštar makadam, gdje su krenuli problemi i pravi test za motor (i Saru :mrgreen:). Samo da se dokopamo do Širokog i sve će biti ok - za tih 50 km do Mostara trebalo nam je skoro 2 i pol sata. Autobahn nema šta.

Mostar i prvo gas u hostel. Hostel Mirror, 60kn noćenje s doručkom di češ bolje, ekipa u hostelu odlična. Po tko zna koji put se pokazalo da su vrhunski domaćini. Ništa nije problem, sve se može dogovoriti. Apsolutna preporuka. Idemo u šetnju do starog grada, cuga, klopa i spavanac.
« Zadnja izmjena: 14. Rujan 2018, 13:21:07 StatusQuo »
Evidentirano

Poka

• **
« Odgovori #3 : 14. Rujan 2018, 15:09:40 »

čekam!  :D
oduševio si me komentarima o Crnoj Gori. hvala!
nadam se da će moja zemlja imati ponovo priliku da te, ili vas, ugosti!
Evidentirano

StatusQuo

• **
« Odgovori #4 : 14. Rujan 2018, 16:13:54 »

čekam!  :D
oduševio si me komentarima o Crnoj Gori. hvala!
nadam se da će moja zemlja imati ponovo priliku da te, ili vas, ugosti!

:palacgore: Hoće sigurno, uvijek se rado vraćam/o! :D
Evidentirano

djuka007

• Vozi: motor sa i auto bez brzina...
« Odgovori #5 : 14. Rujan 2018, 21:37:51 »

E jbg....i kako nakon ovakvih slika i teksta da ja sad ista napisem????
Jedino sta me tjesi je cinjenica da vam ovo trenutno pisem iz centra Žabljaka...sa durmitorske jagnjetine!!!
Evidentirano

lb

• Vozi: KTM 950 Adv
« Odgovori #6 : 14. Rujan 2018, 21:43:28 »

Vrlo lajkam ove fotke  :palacgore:  :palacgore:

Evidentirano
"Ja sam mojoj spendirao, po mom misljenju, najbolje ulje, motul 10w60 i opet me frka navrnut je preko 6000" -
Sredju, internet ekspert za mehaniku, jubito, ovjese i strojarstvo općenito,  komentira MT-07

StatusQuo

• **
« Odgovori #7 : 17. Rujan 2018, 13:46:21 »

Drugi dan

Preporuka za slušanje – zajedničkim kolektivom odlučujemo da su stvarno najbolje stvari u životu besplatne…i vrijede svake kune,

Buđenje i doručak. Pozdravljamo se s domaćinima i krećemo prema Blagaju i derviškoj tekiji na vrelu Bune. Tekije su mjesta za odmor ili prenoćišta i često su predstavljale prvi izgrađeni objekt. 

Idemo dalje prema Gackom, kroz Nacionalni park Sutjeska na GP Šćepan Polje.
Termoelektrana Gacko, jedna od dvije termoelektrane u RS, koja zapošljava oko 1.800 radnika i proizvodi trećinu ukupne električne energije u RS.

Nacionalni park Sutjeska je najstariji nacionalni park u Bosni i Hercegovini. Zanimljivo da je preko 66% parka pokriveno šumom.  Ovo je područje jedne od najtežih bitaka u Drugom svjetskom ratu - bitke na Sutjesci 1943. godine. U okviru Nacionalnog parka je svjetski poznata dolina heroja na Tjentištu. To je memorijalni kompleks sa spomenikom palim borcima. Stvarno impresivno izgleda uživo.

I evo nas u Crnoj Gori:palacgore:

Bezbolan prelazak granice i krećemo kanjonom Pive prema Plužinama. Sam kanjon je dug 34 kilometra i oduzima dah. Ovo je nešto što jednostavno morate staviti na svoju “bucket list”-u. Tu je i hidroelektrana Mratinje čija je brana pregradila kanjon 1975. godine. Brana je visoka 220 m i jedna je od najvećih u Europi.

Prije mosta za Plužine skrećemo u “stijenu” i počinjemo se penjati prema Žabljaku.

I dolazimo do Durmitora. Vjerovanje je da ime potječe od keltskih riječi koje znače "planina puna vode”. Proglašen nacionalnim parkom 1952. godine, a posebno impresionira rijeka Tara, čiji je kanjon najveći u Europi, te poslije Grand Canyona u SAD-u, drugi u svijetu! Impresivno! Upravo je i zato nevjerojatno kako ustvari nigdje nema gužve. Jer što ovdje možete doživjeti je u rangu Alpa ali puno jeftinije i najbitnije – intimno.

Plan nam je doći do Žabljaka - centra zimskog i ljetnog turizma u srcu Durmitora te najvišeg naseljenog naselja u jugoistočnoj Europi. Po mogućnosti  naći neki smještaj (nismo ništa rezervirali). Tu će nam biti baza za iduća dva dana. Vozimo se južnim dijelom Durmitorskog prstena i ne možemo se nadiviti ljepoti ovog kraja. Prirodni pašnjaci, ogromne stijene, predivna cesta i nikakve gužve.

Uz česta stajanja stižemo do Žabljaka. Noć je već pala, a snjom i temperature. Oko 21:00 bilo je cca 10°C. Uz planinski zrak, dobrano je friško. Parkiramo se u “centru” i krećemo u potragu za smještajem. Dok tražimo, primjećujemo pravu žigu u gradiću, sve je puno raznih kombinacija ljudi, od trackera, joggera, planinara, motorista, pješaka, obitelji, mladih parova… I stvarno kad malo bolje pogledam, ovdje možete biti danima i isprobati od bicikliranja, planinarenja, trčanja, trackinga, raftinga…. To je to. Nakon nekog vremena pronalazimo smještaj. Trosoban apartman s balkonom, bome pošteno. Za prvu noć će biti ok, sutra ćemo naći nešto jeftinije (50€ noć – što je realno za ovakav apartman stvarno dobra cijena, ali nama preveliko).

Raspakiravamo se, tuširanje i vrijeme je nešto pojesti.  Sasvim slučajno ulazimo u restoran Zlatni papagaj, pokazat će se kasnije kao odličan izbor. Naručujemo hranu i cugu te ista i stiže ubrzo. pije se obavezno Nikšićko, a jede teletina u curry umaku s domaćim krumpirom i toliko je dobro da smo i iduću večer jeli opet na istom mjestu, istu hranu. Dobro ima nešto i u tome da smo se zarakijali s vlasnikom do sitnih jutarnjih sati i to sve na račun kuće. A priče koje smo čuli (za naše estradnjake koji su bili na Žabljaku) nisu za javnost. Nevjerojatno zanimljiva večer koja potvrđuje ono što sam već i prije znao kako su Crnogorci vrlo dragi, društveni i susretljivi ljudi.  :mrgreen: 

Uf koji dan... :0648:
Evidentirano

mr.mee

• Vozi: kawasaki z650 i z750
« Odgovori #8 : 17. Rujan 2018, 14:31:18 »

lijepo, lijepo   :palacgore: :palacgore:

dasypeltis

• *
« Odgovori #9 : 17. Rujan 2018, 14:38:48 »

Stvarno znate uhvatiti fotku.
S cime fotografirate?

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk

Evidentirano

StatusQuo

• **
« Odgovori #10 : 17. Rujan 2018, 15:04:41 »

Stvarno znate uhvatiti fotku.
S cime fotografirate?

Poslano sa mog Redmi Note 4 koristeći Tapatalk

Hvala, Nikon 5300, stock objektiv 18-55, gledam neku Sigmu uzeti 18-35mm  :palacgore:
Evidentirano

StatusQuo

• **
« Odgovori #11 : 17. Rujan 2018, 15:34:31 »

Treći dan

Preporuka za slušanje – dobro kaže prijatelj Eddie, kako je osjećaj na planini posve intiman i izoliranost od civilizacije je itekako izražena, a bome nema ni društva/društvenih vijesti koje stalno nešto tlače i nameču smjernice pa je opuštanje zagarantirano.

Nakon malo težeg buđenja  :mrgreen:, idemo prvo na doručak i malo prošetati prije pokreta. Sjedamo u bar/restoran Oro, vrlo blizu Zlatnog papagaja. Tu naručujemo kavu i neke domaće bureke i štrukle. Jao što je fino. Zakopali smo se odmah za doručak i sad je vrijeme da krenemo dalje. Plan za danas je napraviti krug oko Durmitora – kratko i jasno bez previse žurbe. Prvo stajanje – veličanstveno Crno jezero, za koje kažu da su najljepše gorske oči Durmitora, gdje se Malo i Veliko jezero spajaju u jedno…

Crno jezero je najveće i najpoznatije od 18 ledenjačkih jezera na planini. Na nadmorskoj visini od 1416m uglavinjalo se Malo i Veliko jezero. Zanimljivo, legenda kaže da je jednom davno, tuda prolazio Sveti Sava. Lokalni seljani ga optužili za krađu, pa uzevši pravdu u svoje ruke i odlučili ga kazniti za krađu. Uzmičući pred rasrđenim seljanima, Sveti Sava baci kletvu da voda potopi selo i njegove stanovnike. Seljani su pokušali pobjeći nadirućoj vodi, ali bez uspjeha. One koji su bježali ka planinama, potopile vode Malog, a one koji su bježali na drugi kraj, potopi Veliko jezero  :mrgreen: (preuzeto sa http://www.mojacrnagora.com/durmitor-crno-jezero-najljepse-gorske-oci/ gdje možete vidjeti i dodatne informacije oko samih jezera). Sam ulaz se plaća nekih 2€ ako se dobro sjećam.

Dame i gospodo, Durmitor :banana:

Sve riječi su suvišne…. samo uživancija :021:

Radimo kompletan krug oko Durmitora i stvarno ostajemo zabezeknuti ljepotom i prostranstvom ovog kraja. Vraćamo se u Žabljak na noćenje, ovaj put u “Rooms and Bungalows Sreten Žugić” gdje motor spremamo u garažu, pijemo sa vlasnikom  :mrgreen: i osjećamo se kao doma. Apsolutna preporuka ukoliko netko traži odličan smještaj – inače cijena noćenja 12.5€ za nas dvoje.

Jedna riječ - fantastično  :inlove:
« Zadnja izmjena: 17. Rujan 2018, 16:27:11 StatusQuo »
Evidentirano

Dylan

• Vozi: Kawasaki ER 5
« Odgovori #12 : 17. Rujan 2018, 19:34:12 »

Krasne slike!!!

:palacgore:

gpng

• *
  • Vozi: bmw r1200gs adventure
« Odgovori #13 : 17. Rujan 2018, 20:01:10 »

Svaka cast,izgleda pre dobro :palacgore:
Evidentirano

moover

• Kuća stara
  • Vozi: štake
« Odgovori #14 : 17. Rujan 2018, 20:51:12 »

Odlično!  :palacgore:
Evidentirano
Hebeš krizu, život nema reprizu.

Bullet1275

• **
  • Vozi: Ducati Monster
« Odgovori #15 : 17. Rujan 2018, 22:44:26 »

Ludilo i slike i ruta! (hoćuijatako :D)
Evidentirano

biker4life

• moderator
  • Vozi: yamaha
« Odgovori #16 : 18. Rujan 2018, 01:14:49 »

odlično :palacgore:

slike fenomenalne :palacgore:

ako nije tajna - koji fotić i objektiv? :misli:
Evidentirano
Alpe 2017. :smoke:          Gross i Vršić + Dolomiti 2018. 8)                Toskana 2019. :)

Hornet4

• **
« Odgovori #17 : 18. Rujan 2018, 05:12:19 »

odlično :palacgore:

slike fenomenalne :palacgore:

ako nije tajna - koji fotić i objektiv? :misli:
Hvala, Nikon 5300, stock objektiv 18-55, gledam neku Sigmu uzeti 18-35mm  :palacgore:
slike su vrh a put je predobar,tako nešto bi volio proći zgušta :azn:
Evidentirano

DiAbLeRo

• Vozi: A, e...
« Odgovori #18 : 18. Rujan 2018, 09:46:47 »

Predivno! Hvala na fotkama i opisu!

Evidentirano
Mudro je zborio stari Seneca: "Per ipiz dudatis eneus iri!"

Poka

• **
« Odgovori #19 : 18. Rujan 2018, 12:23:54 »

Evidentirano

Elias

• Vozi: '02 K1200RS, '93 XTZ750ST
  • Lokacija: ..........CH=Zürich.......... Sinj-Đakovo=Bananaland
« Odgovori #20 : 18. Rujan 2018, 13:36:04 »

Koja lipota majko mila!!!

Poslano sa kampanela spomoću Tapatalk Pro
Evidentirano
Vlast je NAJVEĆI neprijatelj naroda!!!!
htp://www.youtube.com/watch?v=rmfezDOSd2g

Medic

• **
« Odgovori #21 : 18. Rujan 2018, 15:47:31 »

Odlično, slike su fenomenalne i POTVRĐUJEM sve napisano :palacgore:
Ja sam lani u svibnju bio prvi put u c.gori i to sve obišao.....onda u rujnu opet, pa u lipnju ove godine opet, a kako stvari stoje u listopadu idem opet....eto, toliko je dobro:mrgreen: :palacgore:
Evidentirano

biker4life

• moderator
  • Vozi: yamaha
« Odgovori #22 : 18. Rujan 2018, 22:29:56 »

Evidentirano
Alpe 2017. :smoke:          Gross i Vršić + Dolomiti 2018. 8)                Toskana 2019. :)

fawlty82

• I`am Buttman
  • Vozi: jaše na tvrdim leđima
« Odgovori #23 : 19. Rujan 2018, 13:34:21 »

Odlično! Slike mrak! Već sa 2x bio na Durmitoru, no vidim da ću morati još barem jednom  :mrgreen:
Evidentirano
Vikend natezač kožice!

esso_sa

• **
  • Vozi: BMW R1200R LC
« Odgovori #24 : 20. Rujan 2018, 12:33:27 »

Prelijepo !
Kada god vidim koliko je ovaj Durmitor lijep, uvijek se zapitam sto ne idem tamo cesce... Prilicno mi je blizu i sasvim u dometu jednodnevne voznje
Vozio sam juznu stranu Durmitora (P14 cesta) pa dalje na Zabljak, ali nikada ovu sjevernu sto ide uz kanjon Tare, a vise je nego ocito da je spektakularna. Je li asfaltirana cijela ta dionica ili je makadam ?
Mislim na ovo
https://www.google.com/maps/dir/43.168853,19.0890344/43.1884222,18.9343551/@43.1801992,18.9201991,11.92z
Evidentirano
 Str: [1] 2 3  Sve   Gore

Stranica je generirana za 0.321 sekundi uz 20 upita.