Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje  

Novosti:

Str: [1] 2 3  Sve   Dolje

Autor Tema: Nordkapp s nas dva  (Posjeta: 2851 )

picasso

• Spol: Muški
  • Vozi: versys
Nordkapp s nas dva
« : 15. Svibanj 2019, 19:40:41 »

I napokon nakon skoro godinu dana sad kad je opet zahladilo završih štoriju...

22.6   Prvi dan: polazak

Našli se toga jutra, popili kavu i kratko žestoko s prijateljima. Kako je krenulo, zasjeli mi kao da idemo sutra s obzirom na vanjske vremenske uvjete; da, naravno, kiša pada, ali kako je sve po dogovoru i znamo kamo idemo, sa smiješkom prema vremenu odlazimo iz garaže pod samoborskim Autobusnim kolodvorom prema maloj Bregani i današnjem cilju: Beč.
Kroz Sloveniju, dapače, kiša i radovi pa kroz makadam i blato: usrali se u samom startu. Pri ulazu u Austriju kiša prestaje pa smo sad boljeg i čišćeg raspoloženja. Stigavši u Graz, opskrba potrebnim tekućim pitanjima jer nam stane (a i cijena je jupiii!) pa gas prema sjeveru.
Moja turistički nastrojena navigacija nas vodi kroz grad, a moj supatnik, kojemu je ovo prvi veliki put, malo je u panici hoćemo li stići na vrijeme u Beč na vlak za Hamburg. A i njegov kombajn je sličnog mišljenja pa se poklopih po ušima i prepustih izlaz guglmapsu i Autobahn je pod gumama začas.
Stanemo natočiti i popiti kavu kad tri Poljaka idu na D8!!!
Malo smo podijelili savjete, našpricao lanac, a i poljske su tablice već našpricane jer imaju dobar "intel" od naših zbog kamera.
Tako da put pod dupe, puni entuzijazma i dooobro otvorenih očiju ulazimo na rampe za vlak koje smo našli bez jebemti; jedino je utovar zanimljiv jer je stvarno nisko. Meni na sijačici još je ok, a i iskustva je više, ali Ivan im se mame naspominjal' da je vlak štucao do Hamburga, kad je kombajn visok, a i on je, ka' da se vraća svojim Viking-korijenima.
Kad smo razriješili motore i vezanje istih, nismo imali problema s vrećama na njima jer ih nismo morali skidati (vezači su bili s našeg govornog područja).
Zavukli se u kupe... Unatoč tri mjeseca ranije kupljenim kartama nismo uspjeli dobiti krevete pa smo završili u spomenutom kupeu s još dvojicom domaćih, ali nema veze. Ponapijali smo se svi skupa pa gdje čeljad nije bijesna, ni kupe nije tijesna...
Sam put do Hamburga je bio ugodan: vlak je većinu puta gazio svoju putnu od 160km/h, jedino je naše strpljenje pred sam kraj od kojih pola sata bilo preeedugo. Malo smo se vukli, vjerojatno s razlogom, tako da smo kasnili nekih pola sata od najavljenog dolaska, pa još i preslagivanje vlaka na drugi kolosjek radi nas s motorima... A stvarno nas je bilo 5 vagona: donji dio pun motora, a gore auti.
Evidentirano
jest i pit

picasso

Odg: Nordkapp s nas dva
« Odgovori #1 : 15. Svibanj 2019, 19:42:41 »

...
Evidentirano
jest i pit

picasso

« Odgovori #2 : 15. Svibanj 2019, 19:45:25 »

23.6   Hamburg – Kopenhagen

Sami put do Hamburga je bio ugodan, vlak je većinu puta gazio svoju putnu od 160kmh jedino je naše strpljenje pred sam kraj od kojih pola sata bilo preeedugo malo smo se vukli vjerovatno s razlogom tako da smo kasnili nekih pola sata od najavljenog dolaska, pa još i praslagivanje vlaka na drugi kolosjek radi nas sa motorima a stvarno nas je bilo 5 vagona donji dio pun motora a gore auti.
Kupujemo doručak u obližnjem Lidlu pa za Kopenhagen. Izlaz iz Hamburga je bio spor i zamoran, pun radova. Stajemo na benzinskoj, točimo pa doručak. Malo nas opet kiša zlostavlja, ali po prognozi to je samo još nekih stotinjak kilometara.
Nastavak dalje za Odense pa preko mosta prema gradu.
Dolazak u hostel, tuš, presvlačenje i u grad. Parking nam je uspio iz drugog pokušaja kad nam je vesela ekipa objasnila da se vikendom ne plaća pa smo onda uhvatili malo proslave najdužeg dana u godini, a tu onda ima svega. Pomalo su nas i iznenadili: najednom sirene, dim, galama... Rekoh: „jebate, pa da nije opet neki terorizam“, kad ono na otvorenom busu pale baklje u svim bojama i krug kroz grad... Skoro sva ekipa koja je bila vani na proslavi imali su ili pive u konzervi ili vino sa sobom pa cugaju jer su cijene zanimljive i za njihove pojmove, a i ovako smo se i mi osjećali kao doma. Kad se većina počela razilaziti pa ajmo i mi, tek ti tad sine u glavu da pogledaš na sat, a ono ponoć, a dana još skoro pa ima. Povratak u hotel, večera, piva i gašenje za danas...
Evidentirano
jest i pit

črnomerec

• Ponosni vlasnik kade i weceja sa tekućom vodom
  • Vozi: Onda ne ronda
« Odgovori #3 : 15. Svibanj 2019, 19:45:38 »

:palacgore: pratim,sviđa mi se nacin ubijanja vremena,iako je mnogim homićima na ovom forumu to fuj :LOL:
Evidentirano
zbog anice i bokala vina...for a home ready!

picasso

« Odgovori #4 : 15. Svibanj 2019, 19:46:40 »

Još pokoja u gradu

Velika većina loče uokolo samo malo onih si valjda priušti sjedenje u birtiji
ili su dovoljno pametni da si popiju tri za jedan...

eko krijes bez drveta....
« Zadnja izmjena: 15. Svibanj 2019, 22:04:33 picasso »
Evidentirano
jest i pit

prpa

• Vozi: John Wayne prometalo
« Odgovori #5 : 15. Svibanj 2019, 19:46:56 »

zanimljivo :palacgore:
Evidentirano
bolje trbuh od pijače, nego grba od štihaće

picasso

« Odgovori #6 : 15. Svibanj 2019, 19:51:37 »

24.6   Kopenhagen – Oslo

Doručak i pospremanje: još sam pretovaren pa dok sve potrpam, malo mi treba. Zatim pokret iz hotela, gas preko mosta u Švedsku. Stvarno mi je žao Paleta kad je htio vidjeti to zdanje jer šta je, je: izveli su malo čudo (125 šv. kruna), a i vrijeme nas je poslužilo savršeno. Stali smo na benzinsku pa prvo sučeljavanje sa skandinavskim modelima plaćanja, pa u McDonald's prekoputa, kava pa dalje uživancija prema Kirkesundu, malom mjestašcu na putu prema Oslu. Naime, zašto? Pa prije nekih 18 godina sam naletio na puzzle-sliku jedne male lučice negdje u Skandinaviji. Meni je bila super jednostavna za složiti, a i volim taj njihov stil minimalizma: život bez zavjesa, sve puno boja itd. Zato, kad smo planirali ovaj put, rekoh, ajd' idem malo detaljnije proučiti sliku pa možda i skužim gdje je slikano. Našao sam pa iskoristismo priliku i mogu vam reći da je zanimljiv osjećaj doći na mjesto što već godinama gledaš na zidu, mada se samo promijenio pokoji krov i boja kućice za brodice-čamce, ali sve ostalo je tu.
Prelaz granice je gužva za popizditis jer vjerojatno svi mobilni Norvežani idu kupovati u Sweden jer je jeftinija, a trgovci kakvi jesu napraviše shopping centar taman gdje mi idemo i tik uz granicu. Tako da je od granice pa do Osla bilo traumatično iskustvo od sat i pol lijeve šake, sajle i lamela na mojoj sijačici, a kombajn je skoro počeo bljuvati ulje iz kvačila od muke.
Napokon, dovukavši se u hostel, tuš i kuhanje večere za ispaćene ruke, malo pogled na tv radi nogometnog prvenstva, prebacivanje slika, sitno planiranje radi sutrašnjeg dana koji bi po plandovanju trebao biti više nego zanimljiv, totalno zbunjivanje zbog trajanja dužine dana te pod hitno pad u krevet.
Evidentirano
jest i pit

picasso

« Odgovori #7 : 15. Svibanj 2019, 19:52:18 »

...Natočim još pokoji video kad se malo dogovorim sa youtube-om
« Zadnja izmjena: 15. Svibanj 2019, 22:34:43 picasso »
Evidentirano
jest i pit

prpa

• Vozi: John Wayne prometalo
« Odgovori #8 : 15. Svibanj 2019, 20:00:56 »

kaj su to ribarske kućice? fora izgledaju
Evidentirano
bolje trbuh od pijače, nego grba od štihaće

DiAbLeRo

• Vozi: A, e...
« Odgovori #9 : 15. Svibanj 2019, 20:03:22 »

Aaaaaaaaaaaa konačno!!!!

Ajde mašala, pratim sa zanimanjem i čekam VIDEO!!!!!

:mrgreen:

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Evidentirano
Mudro je zborio stari Seneca: "Per ipiz dudatis eneus iri!"

picasso

« Odgovori #10 : 15. Svibanj 2019, 20:03:40 »

Spremišta za brodice, opremu itd

Samo polako strpi se....
Evidentirano
jest i pit

picasso

« Odgovori #11 : 15. Svibanj 2019, 20:05:33 »

25.6   Oslo – Lysebotn

Dizanje ujutro je bilo za Ivana vrlo traumatično: fulao sam pa nas je mob probudio 40 min ranije - izulo ga odmah ujutro. Odmah pojačaj muziku, obavi kupaonu, radi doručak, potrpaj stvari i gaaaas jer je dan što se vremena tiče počeo prekrasno, a tako će i završiti...
Ah, što reći: jebenicaaaa! Počela je ta norveška priroda i opjevane ljepote i stvarno je tako, sve moguće slike i video koji su na raspolaganju ne mogu ti opisati to: jednostavno fantastično! Naiđosmo na jedno lijepo mjesto za odmor od vožnje pa smo si tu napravili ručak ni ne nadavši se što nam slijedi. E pa, taj dio je ludilo, točno onako kako je jedan poznanik (i hvala im na pomoći oko detalja - Diablero i Crni konjanik, Paleta nismo upoznali) pokušao opisati: jezerca pa ovčice pa hrpica snijega pa slapić pa opet isto uz nezaboravan grip asfalta uz isprepletenu kombinaciju zavoja, uspona, spuštanja, uz (naglasimo) opet predivno sunčano vrijeme. Kad pomisliš da je to to, kad ono opet. Tek kad smo stigli do Kjerag (vidikovac iznad fjorda), shvatiš di si: pa ovo je tek početak svega.
Spust u selo su naravno serpentine: grip  i pogled prema fjordu. Po dolasku u selo - a već je prošlo 22h, a sunce piči - naravno da nema kreveta pa smo onda uletili u kamp (400 šv. kruna). Piva, klopa, jer dizanje je u 6h radi trajekta za Forsand.

« Zadnja izmjena: 16. Svibanj 2019, 08:44:18 picasso »
Evidentirano
jest i pit

picasso

« Odgovori #12 : 15. Svibanj 2019, 20:06:43 »

ima tog još...

« Zadnja izmjena: 16. Svibanj 2019, 08:45:30 picasso »
Evidentirano
jest i pit

picasso

« Odgovori #13 : 15. Svibanj 2019, 20:14:40 »

26.6   Lysebotn – Bergen

Dizanje u spomenutih 6h, pakiranje, kava u papiru te spust na trajekt. Vizija nam je bila vidjeti Preikestolen, ali niski oblaci iliti magla nam blokira prvenstvo u bacanju pogleda u vis, tako da smo prisiljeni ostati skoro pa na razini mora. Nastavak po zanimljivim zavijutcima i cestama, mostovima koji sjeku fjordove i spajaju otoke. Ponegdje pokušavam, gdje zamijetim banku, razmijeniti krune od 100 apoena koje sam dobio u Zagrebu, saznavši da više ne vrijede!!! Mislim, daju se zamijeniti, ali samo u centralnoj banci u Oslu. Na kraju sam ih dovezao do Zagreba i razmijenio u banci nazad za kn. Tu smo obavili i omanju kupnju za današnji ručak: kruh i pokoju sitnicu tj. ono što nismo ponijeli sa sobom. A bome smo ponijeli: moj centralni kofer je bio kuhinja, kamp boca 3kg, lonac, zdjelice, daska za rezanje, začini, suhomesnati vakuumirani domaći proizvodi, juhice, špageti, nevjerojatna "neskuhljiva" riža, pokoja konzerva paštete i gulaša, itd. – uglavnom, sve za jesti kroz za naše pojmove cjenovno nepristupačnu Norvešku. Ponijeli smo, naravno, i odjeće; recimo, to kao pripremljeni za hladnoću i moguću kišu po par dana za redom, ali s obzirom kakvo je bilo vrijeme, nisam polovicu izvadio. Također, nešto potrebnog alata i par sitnica od dijelova itd.
Da se vratim...
Jedna od ljepota za vidjeti je dupli slap pa smo supatnik i ja otišli i do tog prirodnog čuda na zemlji. Zatim opet nazad nekih 15 km jer smo došli drugom cestom gdje je kraći plov trajektom, a i cijena je kraća. Jedan smo platili, a drugi nas nitko niš' nije pitao: pisalo je kupiti karte na brodu, a tamo nikog za naplatu... Posade nismo vidjeli pa se nismo baš i gurali na poštenje.
Dalje smo nastavili do Bergena. Već je lagano oko 19h pa je temperatura, koja se vjerojatno nikada i nije dignula, u tunelima (kojih by the way ima na cijelom putu bar stotinjak) onak' friško 5-6 stupnjeva.
Napokon stižemo u kamp pa palimo telefoniju; veza stabilna ka' Velebit, svuda je optika i brzine su 100plus te gledamo drugo poluvrijeme i, naravno, tučemo island pa svi uokolo znaju da smo Hrvati na alkoholu...

« Zadnja izmjena: 16. Svibanj 2019, 08:46:39 picasso »
Evidentirano
jest i pit

picasso

« Odgovori #14 : 15. Svibanj 2019, 20:20:19 »

27.6   Bergen – pokušaj do Alesunda

Jutro je krenulo klasika: kava, doručak, pospremanje, posljednji pregled ima li zaboravljenih sitnica pa gas za Alesund. Vožnja je super, vrijeme predivno, trajekt ovog puta plaćen dok smo čekali. Naletismo na penziće iz GB na tak' opremljenim G-sovima da te strah, ali s razlogom; naime, sad su došli malo tak' da se proluftaju - bili ranije na Aljasci - pa onda opet, ne mogu se sjetiti, ali su pričali o jugu jer im hladnoće kakti dosta...
Uglavnom, da se ja vratim našim malenkostima (prije mojoj jer ovaj moj je ka' od brda),
ova fuj država s bezbroj potoka, potoćića, slapova i onog što se cijedi još od zime, jezera i, naravno, superodržavanih grubih lijepih zavojitih cesta, a plavaca ni u tragovima. Jednostavno ih nije bilo; vidjeli par patrola po Oslu i to je to što se Norveške tiče. Zato je i Metzeler fasovao, ali o tom docnije...
Ulazak u jedan od tunelčića: ovaj je bio treći iznad 4km, sjećam se kao da je bilo danas. Kad pogledah da na ulazu piše 6.5km, ooooo, rekoh, jupiiii, mrak i friško. Malo mi pogled odvuče display od napona sijačice, onak' kad se sad lijepo vidi u mraku i imam što i za vidjeti: ovaj moj dršće ispod 11V.
Zovem Ivana (imamo komunikaciju), reko': baja, kakvo je moje svjetlo, jer u tunelima ima dosta žutih pa se ne kuži je l' i moje. Veli on: ŽUTO, reko': sunce ti j..., samo da ne krepa u tunelu. Molim pumpu malo tlaka i komp za iskru pa reko': druže, čim izađemo, motaj di god, ja bez struje, meni tabla više ne radi, ali sijač vuče, bez jebemti u teškom sam prekršaju (120plus), samo da imam zaleta izaći van. Na izlazu skrećemo na odvajanju i počinje istraga, mada sam odmah znao da je stator „tutn tutn čkčk papa“. Znači, trenutno smo oko 100 km od Alesunda i sad zvanje: nadobudno ja HAK jer 'mam Europu. Povratno me zove Norvežanin s nebuloznim ciframa. Usput, dok je sve to trajalo s pozivima, guglanjima, spustismo se dolje oko kilometra: ja ka' Tesla tiho na struju, a nje nema, a kombajn brunda i još me gura prema jezeru u mjesto pod imenom Kalvatn u kamp. Sad ostaje samo varijanta sutra jer je već kasno, a ionako svi rade do 17h najkasnije – jebiga, ljeto je.
Guglajući nađemo najbližu kombinaciju motocentra kod Alesunda, ali tek ujutro od 9h rade tako da smo večeras tu di jesmo. Ah, niš': otvaraj Danijels da opijemo tugu pa spavanac...

« Zadnja izmjena: 16. Svibanj 2019, 09:59:54 picasso »
Evidentirano
jest i pit

picasso

« Odgovori #15 : 15. Svibanj 2019, 20:22:38 »

Za svu pohvalu ekipi iz homelanda

Jakopecu nadasve jer je bio spreman skidati sa svog motora...
Kumu na traženju riješenja Meiću hvala
i naravno mom supatniku Ivanu što me trpio razjebanog...
Evidentirano
jest i pit

picasso

« Odgovori #16 : 15. Svibanj 2019, 20:28:27 »

•28.06   Statorovanje – Alesund

Ustajemo i sad sam ja, kao zgodniji, suvozač pa pičimo za Alesund naručiti stator i razgledati sve usput i okolo dok čekamo navedeni proizvođač struje i napona. Ispalo mi da je zamjenski jeftiniji nego u Zagrebu i sad ok, ali jegabi, tek sutra je tu. Trgovina je doista velika i ima na lageru svega i svačega, ali baš stator za mog sijača nema. Još smo tražili po drugim modelima, ali ne, ne, nemaš ti, Tomo, sreće baš toliko. Dečki su malo usporeni jer ipak je i njima ljeto. Ah, dobro, što je, tu je; idemo u razgledavanja i plandovanja za dalje jer sad nam je gubitak dva dana. Pogledali smo Alesund - tad je i nebo plakalo za mojim statorom pa opet nazad 100 km: ukratko, spušili smo 400 km ceste, 4 trajekta i stator...
Recimo da je skup sport kad si napet s vremenom; kasnije se u putovanju ispostavilo da i nije tako… Jedino majke prirode ne nedostaje, dapače, u izobilju, a i imah vremena gledati uokolo na miru jer sam suputnik na kombajnu.

Jedna od jačih scena kad smo stali na trajekt pa su nas starčeki gledali, kao, gle kak’ njih dvoje lijepo putuju: ona lijepa frčkava, on grmalj od čovjeka, dok ja nisam kacigu skinuo - šok i nevjerica...
« Zadnja izmjena: 15. Svibanj 2019, 20:33:48 picasso »
Evidentirano
jest i pit

picasso

« Odgovori #17 : 15. Svibanj 2019, 20:32:45 »

malo iz Moto shopa koji je fantastično opremljen, osim mojim statorom kao da ne znaju da to rikava... :shock: :mrgreen:
Evidentirano
jest i pit

Easy rider

• **
« Odgovori #18 : 15. Svibanj 2019, 20:52:51 »

:palacgore:
Evidentirano
Born to ride...forced to work

Tihich

• **
« Odgovori #19 : 15. Svibanj 2019, 20:59:23 »

Odlično :palacgore:
Evidentirano

picasso

« Odgovori #20 : 15. Svibanj 2019, 22:18:54 »

•29.06   Kalvatn – Geiranger – Trollstigen – Karvag (450 km)
Dizanje ujutro i put k Alesundu po stator, onda nazad montiranje na sijačicu. By the way, vlasnik kampa mi je napunio aku na ctek i posudio moment ključ - ja zahvalan, složio drlog i gas. Sam doživljaj fjorda i penjanje prema Cesti trolova je nakon riješenih poteškoća, struje i napona nadasve predivan, stvarno, kako su neki prije nas rekli, slike to ne mogu opisati. Zakasnili smo na trajekt kroz sami fjord da vidimo slapove sedam sestara (SKOJA), a sljedeći je išao dosta kasno pa smo se vraćali nazad i jedinom okolnom cestom prema Geirangeru. Šećer na kraju je Atlanska cesta; pogotovo uz ovako fantastično vrijeme doživljaj svega je neopisiv: mirisi mora, soli, sve je onako čisto, naravno isprano od mora i ne zasićeno mirisima bora kao kod nas, ali zrak i ta ugodna svježina sjevera je mmmmmm... Da, malo teže za opisati jer ipak nisam neki pisaoc mislioc.
Eto, imali smo kišu jedino na početku kroz Sloveniju i jučer kad smo naručivali stator.
Završetak dana je bio stvarno kasno jer smo stajali svaki čas, tako da smo ulovili spavanje oko ponoći (a vani sunčano za ne vjerovati) u jednom kamperu u mjestu Karvag.

« Zadnja izmjena: 16. Svibanj 2019, 08:47:21 picasso »
Evidentirano
jest i pit

vladof

• Vozi: ER-5
« Odgovori #21 : 15. Svibanj 2019, 22:19:30 »

zanimljivo ...  :palacgore:
Evidentirano
u vinu je istina

picasso

« Odgovori #22 : 15. Svibanj 2019, 22:21:09 »

priroda je danas predivna a napon i struja da ni ne govorim :LOL:
Evidentirano
jest i pit

picasso

« Odgovori #23 : 15. Svibanj 2019, 22:24:09 »

cijeli dan sunčano, promjena nadmorskih visina nevjerovatna gore pa dolje pa opet penjanje
i onda napokon zadnji spust prema Trollovima
Evidentirano
jest i pit

picasso

« Odgovori #24 : 15. Svibanj 2019, 22:29:08 »

i da na kraju dana po satu, Atlantic Road sunce je još uvijek na dovoljnoj visini da se sve odlično vidi
a i neki obrisi planina imaju ljepši look...
Evidentirano
jest i pit
 Str: [1] 2 3  Sve   Gore

Stranica je generirana za 0.423 sekundi uz 20 upita.