Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje  

Novosti:

Str: 1 2 [Sve]   Dolje

Autor Tema: Veliko putovanje na Preluk  (Posjeta: 1883 )

Riker

• Spol: Muški
  • Vozi: Can-Am Ryker
Veliko putovanje na Preluk
« : 11. Srpanj 2019, 21:19:05 »

Ej bok motoristi di ste kako zadnja guma,

Neki dan bio sam na velikom putovanju na nekom brdu di su neki zavoji pa sam se slikao i na povratku kući sam pojeo čavapa i kumpira, teško da to mogu kome dočarati pa sam odlučio ići na neko manje, normalnije i prihvatljivije putovanje, na Preluk. Krenuo sam rano ujutro sa Petrolove benzinske na Škurinjama. Ispred mene je bio dalek i dug, težak bajkerski put, ali ne bije nešto nešto oružje nego nešto nešto itd. Nakon pustih kilometara puta došlo je vrijeme za odmor u lučici Kantrida, gdje sam se odmorio pred onaj glavni dio putovanja. Pozvao sam konobara, pitao račun, on mi ga je donio, ja sam mu platio, on mi je vratio kusur, on je reko hvala, ja isto, i tako dalje pa sam krenuo prema motoru. Onda sam došao do motora i onda sam krenuo dalje na put.

Vjerojatno niko se ne pita zašto, ali ukoliko se pita zašto - na Preluk sam otišao jer je Preluku bio 80. rođendan. To naravno nikog normalnog nije briga samo munjenog starca Šegona, mene i Meca ali samo kad ga dovedem u mat poziciju i pilim sa tim pitanjima u kafani. Zato sam na ovaj daleki put otišao sam, samo ja, moja flip up kaciga, kišnjak, kuferi, bisage, tanktorba, selfistik, tri goproa, dva GPS-a i jedna porcija čevapa i krumpira, ali i jedna slika zadnje gume. Sve sam to uzeo sa sobom na ovo veliko, teško bajkersko putovanje.

I tako sam sa BP Petrol Škurinje konačno stigao na Preluk (ako kom bajkeru treba GPS ruta poslati ću za TomTom fajl, uključene su i kamere, semafori, radovi, ptičja gnijezda i čevapare u POI-ima). Slikao sam staru pistu starim aparatom pa su slike ofucane i stare, jer je Preluk jedna ofucana i stara priča i ne vidim smisla da slike budu oštre i sterline, ali kome takve slike trebaju nek ode na Street View, a za ostale izvolite veleumjetničke fotke koje osim vizualne sa sobom nose i duhovne poruke. Konačno, ova posljednja hotelska izdrkotina na Costabelli vjerojatno će zauvijek promjenit prometnu konfiguraciju i neće više bit moguće proć krug kakav je nekad bio - pa eto, nekakav krug za rođos sam morao napraviti.

Pa pogledajte kako je to bilo.

Start. Tu je sve krenulo. Bilo je lokalnih trka na početku 30ih, ali kad je Duče zabranio Maseratiju da se trka na velikoj nagradi Francuske 1939, oni su napravili trku ovdje, 9.7.1939. Ja sam bio u organizacionom odboru.

Nakon starta, vrijeme je za dugački lijevi zavoj, iznad kojeg su tribine koje više nitko ne može pronaći. Kad sam pito starog dal se sjeća tih tribina, pogledo me čudno i reko - pa tamo sam popio prvu koka kolu u životu. Kakva vremena. Danas ima koka kole di oćeš. Wow.

U tom se zavoju otvara pogled na Preluk, na najsjeverniji dio Kvarnera.

Nakon toga prolazimo sektor Milde Sorte, jer se tako zvao disko koji je tamo bio...stari se Automotor mural drži i dalje.

Taman kad pomisliš dokle ćeš držat pun gas na ovom Aermacchiju od 175 kubika, dođe Opatijski zavoj. Tu kreće uspon prema takozvanoj Panorami.

Par sekundi ravnice i velikog gasa prekidaju dva S zavoja, koji su vrlo varljivi i koji su uzeli mnogo, ali zaista mnogo komada lima nakon šta bi mladi nadobudni dečki na ovom djelu ceste "probavali kako auto leži". Cijeli taj Preluk je zapravio bio glavno mjesto za "probavanje" dok smo bili klinci i na ovim esevima, kao i onima pred cilj, mnogi su polupali svoje aute. Fulaš prvi, drugi te neugodno iznenadi itd.

Kad se izdribla set tih zavoja dođe se do ove stare zgrade, ovaj sektor se zove remiza Berger ili po domaću, tišjarija pul Bergera ćo. Tu se nekad popravljao tramvaj Matulji-Lovran.

Kvarner je desno.

Šumski dio je gotov i eto nas na vrhu brda, na Panorami. Tu ima par kuća, kupleraj, ostaci Vitićevog hotela Panorama i zgrada gdje su bili suci za vrijeme trke, danas taj prostor koristi stari rejser Šegon, pun prostor njegove memorabilije, prašine, zaborava i vlage. Kad je on tamo, skočim se javit i poslušam malo priče o zlatnim vremenima jurnjave Deltom Integralkom na reliju Monte Carlo i tako to.

Ovdje se spaja na magistralu i kreće spust po dvije velike ravnice.

Kuća desno je Guardia di Finanza, ovo je nekad bila granica Italije i nas (kad kažem nas mislim na motori.hr). U daljini je Most™.

Velike brzine mogu se održati i kroz ovaj S zavoj ako se vozi manja kubikaža, ja sam na svojoj Laverdi mogao tu proći bez kočenja i puštanja gasa, ali ne bih jamčio da to mogu veći motori, +250ccm.

Odmah zatim jedno cca kilometar driture za najiskusnije someljere visokih brzina, djeluje kao da nikad neće stati, ali...

Vrijeme je za kočnicu, vrijeme je za "Riječki zavoj". Ovdje nije bilo pametno promašiti marker za kočenje.

Opet ravno, ovaj dio se zove Costabella. Nakon Costabelle dolazi najzahtjevniji dio staze, od punog gasa na seriju S zavoja između stijena i betonskih ograda.

Moja generacija je ovaj potez od par km koristila za špananje kad bi izlazili van, popriličan broj auta je završio u ovim stijenama, neki dole u moru itd. Tako je to bilo onda, šta da se radi. Uglavnom, nakon ovog djela, ide kraj. Ravnica i dugi desni za ciljnu. Glavne tribine su tu i dalje ali se mogu jedino vidjet ako se parkira i dođe na metar od grmlja u koje su zarasle. Pred 10ak godina dolazili smo tu gledat slalom trke, sjedili smo na tribinama normalno, valjda je neko odlučio da to nema smisla čistit. Navodno će i autokamp Preluk bit uskoro satran, i neka, hotel i Špar fali.

Tu je i ostatak karting staze.

I to je to.

Ovih dana listam od Frančiškovića knjigu ali jako sporo jer ima prevelika količina nostalgije sa kojom se ja teško nosim. Sve u svemu, to bi bio avanturistički motoristički motorihristički krug po stazi Preluk. Slijedeći putopis sa ceste na relativno visokoj nadmorskoj visini di su dobri zavoji© i čevapi® itd, šaljem POI, hvala.
Evidentirano

joya

• Vozi: železni Triumf, stare Tomose i (pra)stare Homde
Odg: Veliko putovanje na Preluk
« Odgovori #1 : 11. Srpanj 2019, 21:35:59 »

treba to ponovo oživit , ovo bi bila najljepša trka na našim prostorima. Televizor u boji za razne ulične trke tipa Križevci itd.

Drito u TT kalendar  :cool:

Jeli zna netko zašto je trka zamrla? Znam da je napravljen Grobnik, ali ulične trke se i dalje voze...
Evidentirano
došao, vidio, popio
mnogo češće me služi konobar nego pamet

Riker

« Odgovori #2 : 11. Srpanj 2019, 21:46:20 »

Koliko sam od drugih (Meca) čuo i u knjizi malo pročito, to je i onda bilo ja jedva dozvoljeno da bude međunarodna trka, al bila su takva vremena, muška, pa ajde moglo se "dogodit". Ali onda su zadnje godine bila 2 fatalne nesreće i dosta vozača ozljeđeno i to je bilo amen šta se Preluke tiče, i onda da ne izgube FIM su na horuk napravili Grobnik na brzinu.

Ja osobno nikad nebi pustio ove današnje motore da tu trkaju, kad smo gledali slalom svaki put je neko zakucao u ogradu i iskrivio auto, a to je slalom i vozio se samo zadnja 3-4 zavoja koliko treba za tih par čunjeva obić.

Zamisli tamo nekog Dampu i oko njega još njih 10 da ovdje voze pun gas kome to treba u životu.
Evidentirano

tibor

• Oil sucker
  • Vozi: divlje i razuzdano
« Odgovori #3 : 11. Srpanj 2019, 21:50:05 »

odlična tema

pratim sa zanimanjem

imaš li možda otprilike neki troškovnik puta

hvala i bajkerski pozdrav  :palacgore:
Evidentirano
bolje biciklom u kupleraj nego mercedesom na posao

Spori

• Vozi: Tracer 9
« Odgovori #4 : 11. Srpanj 2019, 21:53:43 »

Pročitao sam u jednom dahu.
 :palacgore:
Evidentirano
Ne vjeruj nikome, SEBI SAMO 50%!

Riker

« Odgovori #5 : 11. Srpanj 2019, 21:59:21 »

Korisniče "tibor" evo upravo sam poslao itinerar faxom, ugodan put i prije svega oprez!

Par iz arhive, nisam tada znao da će to bit zadnje manifestacije na Preluku, ili kako bi se to reklo, zadnji skosi.

Evidentirano

Anticitizen419

• **
  • Vozi: Šitko! FTW.
« Odgovori #6 : 11. Srpanj 2019, 21:59:28 »

redovno otvaram temu i uvijek sam oduševljen. super fotke  :palacgore:
javi se ako opet budeš u Mladenovcu
Evidentirano
Bolje biti bogat i zdrav
jer kad si siromašan džaba ti što si bolestan

Riker

« Odgovori #7 : 11. Srpanj 2019, 22:17:13 »

Svakako, idem busom za par dana, dođite na autobusnu na sokić!

Evidentirano

Shepa

• Sarkazam se u Dalmaciji još uvijek smatra dijelom crne magije
  • Vozi: smireno i staloženo
« Odgovori #8 : 11. Srpanj 2019, 22:29:04 »

Odlično, ka da konačno uživo šetam stazom na kojoj sam provea nebrojene dane i noći vozeći mat crni Murcielago u GTR2 od SimBin-a.
Čak sam par puta pokupija isti parapet ka i taj Jugo i Mini, nezgodna je grba na toj dionici, zahtijeva 107 %-tnu koncentraciju, i ne prašta greške u setupu.

Jedva čekam nastavak literarnih putešestvija, i molim još malo detalja o ćevapima ako nije problem, kao da mi nešto fali u ciloj priči, ali ne mogu točno uprit prstom.

Novci nisu problem.

Sent from my toilet seat using HTC FartPhone
Evidentirano
Tapeciram siceve i popravljam oštećenu moto-odjeću.

Riker

« Odgovori #9 : 11. Srpanj 2019, 22:45:30 »

mat crni Murcielago u GTR2 od SimBin-a

To sam zaboravio famozni mod za GTR2, tako je  :palacgore: ono je stvarno odlično bilo napravljeno, ja ne znam modat ali bi trebalo platit nekom da to prepravi za Aseto, sjećam se da je bilo napravljeno baš kvalitetno, reklame stare sa patinom i sve, jedino ja mislim da je gornji dio to jest Panorama malo fulana, tako mi nekako ostalo u sjećanju.

Tempi passati.
Evidentirano

tibor

• Oil sucker
  • Vozi: divlje i razuzdano
« Odgovori #10 : 11. Srpanj 2019, 22:46:04 »

Korisniče "tibor" evo upravo sam poslao itinerar faxom, ugodan put i prije svega oprez!

stiglo maločas

imaš pivu kad se vidimo :palacgore:
Evidentirano
bolje biciklom u kupleraj nego mercedesom na posao

legajuana

« Odgovori #11 : 12. Srpanj 2019, 00:00:09 »

Nije tako davno bilo, održavao se neki brzinac ali samo do panorame
A sjećam se i nekog ludog okupljanja Ferrari-ja gdje su 2-3 zakuhali, također samo do panorame. Tko zna kako bi završilo da su ih pustili do "Riječkog"  :mrgreen:
Evidentirano

TIS

• **
  • Vozi: r 1250 gs
« Odgovori #12 : 12. Srpanj 2019, 00:28:44 »

Riker, svaka čast :palacgore: To su bila vremena!
« Zadnja izmjena: 12. Srpanj 2019, 00:37:43 TIS »
Evidentirano

Mocippaldi

« Odgovori #13 : 12. Srpanj 2019, 00:31:03 »

Jedva čekam nastavak literarnih putešestvija, i molim još malo detalja o ćevapima ako nije problem, kao da mi nešto fali u ciloj priči, ali ne mogu točno uprit prstom.

Sent from my toilet seat using HTC FartPhone

Sta zna Rikavela sta su luk i kajmak  :tongue:
Evidentirano
There are many here among us who feel that life is but a joke.

Anticitizen419

• **
  • Vozi: Šitko! FTW.
« Odgovori #14 : 12. Srpanj 2019, 06:21:06 »

Nego nisam pitao, s kojim gumama si išao na put?
Ja sad imam sava MC7 prednju i mitas MC7 zadnju, bio s njima prije par dana do pekare i nazad i nikakvih problema. Malo se umoriš, staneš, nasloniš ih na zidić, podigneš i nastaviš.
bi li mi ih bilo teško nosit na ovolikom putu ili preporučaš neke druge?
Evidentirano
Bolje biti bogat i zdrav
jer kad si siromašan džaba ti što si bolestan

tomore

• **
  • Vozi: Yamaha XT660Z Tenere
« Odgovori #15 : 12. Srpanj 2019, 12:41:55 »

Riker  :palacgore:
Evidentirano
Skupljam za BMW, teško ide. Od KTM-a mi je zlo. Sve je jasnije da ću kupiti Moto Guzzi. Hm, Triumph možda?

letecideda

• **
  • Vozi: stari GPZ,kad nema žene doma...sad je stalno doma
« Odgovori #16 : 12. Srpanj 2019, 13:04:04 »

Bio sam na zadnjoj utrci! Spavali u kampu sa vozačima! Kako smo dobili pendrekom kad smo se penjali na žičanu ogradu da bolje vidimo😂😂😂
Evidentirano

Dylan

• Vozi: Kawasaki ER 5
« Odgovori #17 : 12. Srpanj 2019, 13:19:22 »

Prva auto utrka u životu. Vodio me stric, pobjedio je crveni bolid s brojem 10, Ferrari.

Negdje '62., bio sam petogodišnjak... 8)

joya

• Vozi: železni Triumf, stare Tomose i (pra)stare Homde
« Odgovori #18 : 12. Srpanj 2019, 14:28:23 »

nekužim, isle of Man nije ništa bolje osigurani, naprotiv...

a ovo je bilo 74-te

valjda cijelu Slavoniju pokosili radi trke  :palacgore:
Evidentirano
došao, vidio, popio
mnogo češće me služi konobar nego pamet

Riker

« Odgovori #19 : 12. Srpanj 2019, 15:31:47 »

Preluk kao testni poligon je duga tradicija...braća Janković testiraju famoznu Alfu Aerospider, sredina 30ih godina ili tu negdje, pred rat.

Pred Opatijski zavoj...

Riječki zavoj
Evidentirano

gianni

« Odgovori #20 : 12. Srpanj 2019, 15:46:12 »

To je bila prava ,priča' :palacgore:
Nemoguće je ponovo oživjeti tako nešto  :?
Evidentirano

Bobetko

• **
  • Vozi: <->
« Odgovori #21 : 12. Srpanj 2019, 20:11:55 »

Hvala Riker! Gušta san u svakoj rečenici i slici  :palacgore:
Evidentirano

Bullet1275

• **
  • Vozi: Ducati Monster
« Odgovori #22 : 13. Srpanj 2019, 12:26:07 »

:palacgore: :palacgore:
Evidentirano

karadolo46

• Vozi: HONDA VTR 1000 SP1
« Odgovori #23 : 13. Srpanj 2019, 15:37:38 »

Moras mene jedamput provest turu po tom Preluku... ja cu doc sa NSR- om pa cemo udisat mirise starih 2 t i slusat zvuk    :mrgreen:

Da nas bar malo vrati u ta vremena    :LOL:
Evidentirano
#Honda VTR 1000 SP1 00", Honda NSR125 01", Aprilia SR150, 01"#

oceangoing

• Vozi: BMW 1200 GSA, K1600 GTL
« Odgovori #24 : 13. Srpanj 2019, 16:11:10 »

Hvala Riker! Gušta san u svakoj rečenici i slici  :palacgore:

+1  :palacgore:

Bio sam samo jednom na VN na Preluci i to 1977, na zadnjoj tamo održanoj VN , na kojoj su nažalost poginula dva vozača, jedan Talijan u klasi do 250ccm na treningu (umro poslije par dana) i drugi na utrci u klasi do 50ccm klasi (Ulrich Graf, Švicarac) kojemu je pukla guma i zabio se u kameni zid bez kočenja. Slama nije pomogla.  :(   
Evidentirano
Bolje bit malo lud nego malo pametan
Ne vjeruj ženi koja laže

Andrija M

• **
  • Vozi: penzionerski virago 535
« Odgovori #25 : 13. Srpanj 2019, 17:08:41 »

edan Talijan u klasi do 250ccm na treningu

Giovanni Ziggioto - pao je u S zavoju prije ravnog dijela kad se spuštaš na riječki zavoj, pad nije bio jak nego su na njega naletjeli vozači iza njega
Evidentirano

Riker

« Odgovori #26 : 13. Srpanj 2019, 19:16:23 »

Moras mene jedamput provest turu po tom Preluku...

Može može ala šu prije nego prebetoniraju :palacgore:

Zaboravio sam stavit staru kartu šta sam počeo radit, na vam

Evidentirano

Spori

• Vozi: Tracer 9
« Odgovori #27 : 14. Srpanj 2019, 00:30:45 »

Sjetih se nečega i nisam si dao mira dok nisam našao.
Nije nešto, ali je Preluk.

Evidentirano
Ne vjeruj nikome, SEBI SAMO 50%!

baxy

• Vozi: Honda cbr1000rr
« Odgovori #28 : 14. Srpanj 2019, 08:47:12 »

Jbt nisam do sad skuzio sta si me toliko masirao sa pitanjima, ustvari slagao si gradu za ovaj "come back". Dobro da ti je motor izdrzao , zahvali Srecku sta ti je slozio Hondu za ovaj dalek put  :wink:
Drago mi je da si konacno nasao tu malu tribinu iznad prvog zavoja, carska pozicija, nenadjebivo mjesto za gledanje utrka, kakva Imola, kakva Monza... to je to, prvi zavoj na 3 metra, miris benzina, frizider pun pive pod nogama i grande Ago u elementu... :palacgore:
Povratak u 70-te...previse emotivno :cry: ...

Prijedlog za "come back 2" , ...."Velika nagrada grada Rijeke" - oko Trsata, utrka koja se cekala cijelu godinu.... i vjecito pitanje tko je bolji Kosic ili Bevanda  :misli: ... u jbt..6 desnih i 1 brzi lijevi zavoj, kolnik sa kontranagibima, park ferme kod Orijentovog, stabla kao zastitna ograda za publiku...velike pobjede legendi i smrti vozaca koje su prekinule ovu tradiciju.... :(
Pripremi fotic pa idemo  :palacgore:   
Evidentirano
Hoće li Gardner, Pons, Bradl, Oettl, Haslam ili Rossi ikada odvoziti krugove na Grobniku brže od svojih ćaća .. ??

Riker

« Odgovori #29 : 14. Srpanj 2019, 11:57:44 »

To je slijedeće naravno, bajk ide kod Srećka na brzi pregled i ako bude sve ok krećem za Trsat pa kako bude bit će  :021:

Na vječito pitanje imam kratak odgovor - Marijeto  :skuter:
Evidentirano

prpa

• Vozi: John Wayne prometalo
« Odgovori #30 : 14. Srpanj 2019, 19:27:58 »

evo mog pok.djeda, 125cc, 2 mjesto
Evidentirano
niti trbuha,niti pijače, a još manje štihače

prpa

Evidentirano

Riker

« Odgovori #32 : 14. Srpanj 2019, 21:14:52 »

evo mog pok.djeda, 125cc, 2 mjesto

Ufff...jel ima deda kakav foto album iz tog perioda?
Evidentirano

prpa

« Odgovori #33 : 14. Srpanj 2019, 21:25:52 »

nešto malo slika,nekoliko medalja jer je baka sve ostalo dala pokopati s njim.Poginuo na motoru vracajuci se s treninga u Samoboru
Evidentirano

prpa

« Odgovori #34 : 14. Srpanj 2019, 21:27:46 »

Imam neki stari isječak iz beogradskih novina, taj vikend pratilo 80 tisuća ljudi utrke na Kalemegdanu
Evidentirano

biker4life

• moderator
  • Vozi: yamaha
« Odgovori #35 : 15. Srpanj 2019, 21:37:03 »

Dobre su slike. :palacgore:

Možda mi je promaknulo, ali mogao si postaviti šatoRR negdje na pola ove rute i kampirati, za svaki slučaj ako je previše km!? :misli: :mrgreen:

lesli eldridž

• **
  • Vozi: sumiko i tabasko pita
« Odgovori #36 : 24. Srpanj 2019, 00:39:59 »

Dobre su slike. :palacgore:

Možda mi je promaknulo, ali mogao si postaviti šatoRR negdje na pola ove rute i kampirati, za svaki slučaj ako je previše km!? :misli: :mrgreen:
promaklo ti....
spava je u hotelu panorama....
baš nekidan bilo na dalekovidnici nešto o vitićevim  motelima po jadranu.... koja šteta....
Evidentirano
samo je katana sudija

Riker

« Odgovori #37 : 24. Srpanj 2019, 10:22:38 »

Evidentirano
 Str: 1 2 [Sve]   Gore

Stranica je generirana za 0.326 sekundi uz 20 upita.