Molimo prijavite se ili registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Napredno pretraživanje  

Novosti:

Str: 1 [2]  Sve   Dolje

Autor Tema: Dunav - od izvora do ušća ....  (Posjeta: 3443 )

vojo

• **
  • Spol: Muški
  • Vozi: BMW R850R - ex K-100RT; ex R-45; ex R-51/3
Odg: Dunav - od izvora do ušća ....
« Odgovori #25 : 12. Kolovoz 2019, 14:55:04 »

.... da, ttboy, imaš pravo - bez polukružnih to nije pravo putovanje ....

Dan 7. Bratislava (lokalno), km 70

Nakon savršenog spavanja i doručka odlučili smo dan posvetiti razgledavanju grada. Kako smo imali vrlo ugodna i pozitivna iskustva sa razgledavanjem Praga prije par godina, očekivali smo nešto slično i ovdje - naravno u skromnijoj mjeri s obzirom na veličinu grada.
Najprije se, naravno, trebalo obračunati s jednim drugim faktorom - vremenom. Ujutro nas je, pogađate, opet dočekala kiša. Čekali smo, pili kavu, doručkovali i konačno dočekali da kiša stane.

Pogled na prilaznu cestu prema apartmanu pred polazak u centar Bratislave:

Odmah smo se uputili u grad i usput tražili neki otvoreni dučancić da kupimo klopu za ručak i večeru. Taj dan je bila nedelja, pa smo zato požurili sa traženjem. Na sreću, prvi market (Billa) kojeg smo ugledali putem, je bio otvoren i mi smo navalili unutra.
Ali kad smo izašli iz marketa - iznenađenje: opet pada kiša. A ništa, oblači kišnjake na parkiralištu i pravac centar grada, stari dio grada ....

Iako smo ostali malo razočarani sa 'malim Pragom', prvenstveno radi čistoće i općenito, urednosti, priznajem da je taj stari dio grada lijep - sačuvana je arhitektura nekadašnjeg grada, upotpunjena kafićima, restoranima i dučančićima, uglavnom ispred zgrada - sve skupa jedan simpatičan ugođaj i čovjek se osjeća dobro, opušteno ....

Prilaz centru grada tj. staroj gradskoj jezgri (u daljini se vidi dvorac koji nadvisuje grad):

Jedan od ulaza u stari grad:

Turista ne fali ni kod njih:

Ugođaj je, naravno, kvarila povremena kiša, kad se svi skrivaju i sklanjaju u portune dok ne prođe, ali što je, tu je.

I ja sam se morao slikati uz onog jadnog šlajkera što viri iz šahte:

Povratak do mjesta gdje smo parkirali motor kroz noviji dio grada:

I na koncu zaslužena večera u apartmanu (uz pivu koja se ne vidi na slici):

Nakon skoro cjelodnevnog tumaranja starim gradom (i malo novijim dijelom) vratili smo se 'doma', u apartman, da bi nakon toga opet došao prolom oblaka ....

Već smo ranije, prilikom odluke da ostanemo u Bratislavi dve noći, odlučili i da ne produžimo dalje niz Dunav, prema Budimpešti ili čak i dalje kako smo originalno planirali. Priznajem da smo bili malo umorni od tog nesigurnog vremena - nikako da ubodemo jedan duži period bez kiše i to nas je nekako umaralo. Tako da smo odlučili nakon druge noći u Bratislavi 'skrenuti' put doma, a usput stati u Celju kod svojih, pokupiti našeg pasića (pardon: ne pasa nego pudlu - to i nije pas - moja žena ga zove 'modni dodatak') i onda krenuti doma.

Dan 8. Bratislava - Celje, km 386

Priznajem da sam, radi izlaska iz Bratislave i kretanja put juga, koristio navigaciju - jednostavno mi se nije dalo mudrovati, gađati i fantazirati tražeći najktaći put prema Celju.
Radi toga (slušajući navigaciju) smo se najprije vratili u Austriju (od kuda smo i došli), fala bogu jer su austrijske ceste puno bolje od slovačkih. Ulaskom u Austriju odmah smo skrenuli lijevo, na jug, paralelno sa austrijsko-slovačkom granicom. Na tom dijelu puta, a to je istočno od jezera Neusiedler, vidio sam tolike vjetroparkove ('nakupine' vjetroelektrana) da sam ostao zapanjen i morao sam ih slikati. Radi se o stotinama vjetrenjača:

Prije prelaska austrijsko-mađarske granice (kod Wallerna) kupio sam benzin - u Austriji je benzin zericu jeftiniji nago u Sloveniji ili kod nas pa sam nekako pretpostavljao da je jeftiniji nego i u Mađarskoj. S druge strane nisam familijaran sa njihovim forintama tako da mi se nije dalo preračunavati gdje je i što jeftinije. Kasnije sam izračunao da sam ipak dobro postupio jer je benzin stvarno bio najjeftiniji u Austriji. Jedino me nerviralo što je ta zadnja pumpa, tik pred granicu, onog automatskog tipa - gurneš karticu i točiš. Na stranu što imam pomalo fobiju od takvih 'naprava' (od kada mi je u Logatecu takav automat pojeo karticu) ali nikako da na vrijeme skužim kako napraviti da mi taj blesan (automat) izbaci račun nakon točenja - uvijek se borim s njime i uvijek - izgubim. Zato svaki puta slikam iznos (i eura i litara) da provjerim kasnije na ispisu iz kartice kad mi dođe na naplatu.

Ulaskom u Mađarsku ceste opet postaju problematične - loše asfaltirane, loše održavane, a o krajoliku ili nekakvim usputnim odmorištima da ne govorim.
Primjer 'odmorišta' negdje kod Csepreg-a:

U Mađarskoj smo stali samo na jednom mjestu, na pumpi negdje kod Körmenda da popijemo kavu - kako nismo imali forinte platili smo u eurima, bez problema, čak sa sa sitnišem (kovanicama) - očito, kao i kod nas, sve igra, svaka valuta je dobra valuta ....

Kod Szombathely-ja smo najprije malo 'kružili' - uboli smo naime zaobilaznicu prema planu, ali smo promašili izlaz iz zaobilaznice (premo Körmendu) pa smo se morali vraćati. Inače, ta zaobilaznica je vrlo nova i moderna, prava auto-cesta i očito služi kao nekakvo sakupljalište kamionskog prometa koji se onda usmjerava pravom kamionskom magistralom preko Körmenda na granični prijelaz Redicz. Kamiona ima (barem onda kad smo mi vozili) jako jako mnogo, cijeli konvoji. Problem nastaje zato što svako toliko ima neki kružni tok ili križanje sa semaforom - e onda se stvaraju kolone kamiona (isklučivo tegljača) od par desetaka vozila koji stoje. Naravno, s motorom ih je lako preteći, ali nije ugodno kad ti u susret dolaze drugi šleperi, a cesta nije pretjerano široka i kamionđije, za razliku od inače, baš te ne gledaju blagonaklono po paklenoj vrućini ....
Mi ipak nismo išli na Redicz već smo skrenuli ranije, kod Zalalövö-a, jer smo namjeravali ići preko Murske Sobote i Radenaca do Celja - nikada nismo bili u tom kraju. Ulaskom u Sloveniju kao da smo došli doma - sve djeluje nekako 'domaće', poznato, razumiješ jezik, imaju 'našu' valutu, razumiješ putokaze .... prešavši granicu praktički smo već bili kod kuće.

Ostatak puta (do Celja) i dalje do Krka je bio uobičajen i nezanimljiv za ovaj forum. Samo se ljutim na Slovence što toliko inzistiraju na vožnju auto-cestama pa nas 'obične' vozače koji vole normalne ceste (dakle ne super-brze auto-ceste) tretiraju kao građane drugog reda tj. one koji nisu vrijedni postavljanja putokaza. Posebno se to odnosi na izlazak iz Maribora 'starom' cestom - gledaju te na svaki način onemogućiti da slučajno ne skreneš na nju - mislim da je to ružno i nadasve bezobrazno.

Brzinska marenda s nogu na 'staroj' cesti Maribor-Celje:

Zaključak:

Eto, trebalo mi je nažalost puno više vremena da napišem ovih par strana nego što je trebalo za napraviti cijeli taj put. Plan od prelaska barem polovine toka Dunava nismo ispunili, od cca 2.800 km koliko je Dunav dug napravili smo samo 950 km uz Dunav što je oko jedne trećine. Razlog za to je prvenstveno nesigurno vrijeme - to nas je najviše umaralo, ne kao vožnju nego kao nemogućnost normalnog razgledavanja, kako iz vožnje tako i prilikom zaustavljanja.

Ukupno smo napravili 2.650 km u tih 9 dana što je skoro 300 km na dan - idealno za naš stil vožnje tj. putovanja motorom. Potrošnja benzine na mojoj kanti je uvijek ista (nešto manje od 4.5 litara/100 km), znači vozio sam polako i štedljivo. Bravo ja!

Na putu smo potrošili ukupno 430 eura, od čega 37% (160 €) otpada na putovanje/benzin, 39% (168 €) na spavanje, a ostatak na klopu i neke sitnice. Spavanje (samo 6 noći!) nas je u prosjeku koštalo 28 € na noć s time da je spavanje u kampovima koštalo prosječno oko 18 €, a one dvije noći u apartmančiću u Bratislavi 95 € ukupno.

Eto, što drugo reć' nego čitajte nas i iduće godine, nadam se ....

Vojo :D
« Zadnja izmjena: 12. Kolovoz 2019, 15:00:08 vojo »
Evidentirano
Sreća je putovanje, a ne odredište

Skripter

• kRRdo
  • Vozi: tamnu stranu
« Odgovori #26 : 12. Kolovoz 2019, 19:10:56 »

Lijepo i ugodno štivo :palagcore:
Evidentirano
Kad mi je zlo, ni mi je dobro.
Izgubite se sa stilom OVDJE - Garmin, TomTom... info na PP

davor_77

• Shampoo boy
« Odgovori #27 : 13. Kolovoz 2019, 06:14:56 »

Lipo.  :palacgore:
Evidentirano

Dylan

• Vozi: Kawasaki ER 5
« Odgovori #28 : 13. Kolovoz 2019, 16:10:33 »

Uvjek je gušt pročitati vaš putopis i pogledati slike!  :palacgore:

gianni

« Odgovori #29 : 13. Kolovoz 2019, 16:54:06 »

Jako dobro i zanimljivo :palacgore:
Prosao sam motorom mnoge lijepe lokacije uz Dunav, od izvora do delte....ali u etapama kroz godine motoriranja :D
« Zadnja izmjena: 13. Kolovoz 2019, 16:57:26 gianni »
Evidentirano

vojo

• **
« Odgovori #30 : 22. Kolovoz 2019, 19:53:18 »

Pošto smo se i ove godine uspjeli smočiti u šatoru  :undecided: odlučili smo ipak ne popravljati šator (ponovno) već se počastiti s novim šatorom.
Uostalom, ovaj stari šator je odradio svoje, u njemu smo proveli 80-tak noći u 10-tak godina, što i nije malo. Bio je jako dobar i relativno skup, ali je očito dao svoje.

A kad pomislim da nas je prosječno spavanje u šatoru koštalo oko 20 €, što je najmanje upola jeftinije nego spavanje u čvrstom objektu, ispada da smo uštedjeli 20 x 80 = 1.600 € - što i nije mala cifra. Tako da 100 € za novi šator nam se ne čini neko veliko razbacivanje ....

Kupljeno u Decathlonu preko neta, stiglo u dva dana .... maleni je (mislim kao paket), lagan (2,7 kg) i što je meni najvažnije - ima kratke centrale (aluminijske koje ulaze jedna u drugu), svega 35 cm najduža. Dakle normalno stane u standardni bočni kufer od BMW-jca (da ne pričamo o Givi-ju odostraga).

Evidentirano

Elias

• Vozi: '02 K1200RS, '93 XTZ750ST
  • Lokacija: ..........CH=Zürich.......... Sinj-Đakovo=Bananaland
« Odgovori #31 : 24. Kolovoz 2019, 08:51:56 »

Ulaganje u budućnost.
Sretno sa novim šatorom.

Poslano sa kampanela spomoću Tapatalk Pro
Evidentirano
Vlast je NAJVEĆI neprijatelj naroda!!!!
htp://www.youtube.com/watch?v=rmfezDOSd2g

Dylan

« Odgovori #32 : 24. Kolovoz 2019, 10:41:35 »

Bilo bi bolje da ste uzeli šator za tri osobe, ovaj bi vam mogao biti poprilično tijesan.

No, kaže se: gdje čeljad nije bijesna, kuća nije tijesna!

vojo

• **
« Odgovori #33 : 25. Kolovoz 2019, 11:34:55 »

Dylan,

Ma nije tijesan, čak je za 10 cm širi od dosadašnjeg, ima sa obje strane ono 'predsoblje' zaštićeno od kiše (dosadašnji šator je imao samo s jedne strane) i ima, što je vrlo zgodno a i daje lažni osjećaj prostornosti - vrata s obje strane .... vrlo praktično za noćne 'šetnje' - računajuć da smo mi već ljudi u godinama (najblaže rečeno) .... :(

Dakle, u odnosu na dosadašnjeg - pravi luksuz - jeste da će kanta radi toga patit (jer je i 0,6 kg teži) ali eto, što joj ja mogu ....  :azn:

Bilo bi bolje da ste uzeli šator za tri osobe, ovaj bi vam mogao biti poprilično tijesan.

No, kaže se: gdje čeljad nije bijesna, kuća nije tijesna!
Evidentirano

Dylan

« Odgovori #34 : 25. Kolovoz 2019, 20:42:20 »

.... vrlo praktično za noćne 'šetnje' - računajuć da smo mi već ljudi u godinama (najblaže rečeno) .... :(

Hahaha, ništa što boca sa širokim grlom ne bi mogla riješiti!  :wink:

Moj šator je širok 130 i ne mogu zamisliti nikog uz mene unutra na cijelu noć... :D

Očito da vas dvoje niste toliko raaaskošnih dimenzija kao ja... :cool:
 Str: 1 [2]  Sve   Gore

Stranica je generirana za 0.297 sekundi uz 21 upita.