MotoGP – Portimao 2021

Treća utrka u ovogodišnjem kalendaru donijela je dvije interesantne novosti, prvo je nekoliko dana ranije Dovizioso u Jerezu testirao Apriliju RS-GP 2021, neslužbeno napravio sasvim solidno vrijeme, a onda najavio novo testiranje u Mugellu nakon čega će se znati da li je postignut dogovor s Aprilijom oko daljnjeg angažmana. Druga, zapravo puno interesantnija vijest je povratak Marca Marqueza nakon skoro godine dana u MotoGP. Ozljeda je sanirana ali prognoze su bile oprečne, od onih da više ne može biti onaj stari pa do optimista koji su ga odmah vraćali u sami vrh. Prvi trening pokazao je da mu se agresivni stil vožnje nije promijenio dok je display ispisao treće prolazno vrijeme. Prvi treninzi rijetko kada pokažu stvarno stanje stvari tako da je na drugom treningu završio šesti a na trećem je zauzeo 15. mjesto što ga je gurnulo u Q1 ali se uz Mira nakon Q1 uspio provući u Q2 i u konačnici do pete startne pozicije.

Najbolji na treninzima bio je Quartararo koji je glasio za najvećeg favorita uoči kvalifikacija kada je odvozio drugo vrijeme ali je završio na prvom mjestu jer je najbržem Bagnai sa 1.38.494 poništen rekord kruga i Pole position te je morao startati sa 11. mjesta. Pored Bagnaie startao je Vinales kojem su poništili tri brza kruga. Pored Quartarara su u prvom redu bili Rins i Zarco dok su iz drugog reda startali Miller, Morbidelli i Marquez.

Velika gužva i guranje na startu, no Zarcovo vodstvo ispred Rinsa, Mira, Marqueza, Quartarara i Millera održalo se u početnom dijelu utrke. Već nakon drugog kruga se odvojila vodeća trojka: Zarco i dva Suzukija ali najbržim krugovima dostigao ih je i Quartararo te prvo prestigao Mira. Marquez je u jednom trenutku bio treći ali je ubrzo pao na deveto mjesto. Vinales je nakon vrlo lošeg starta završio na pretposljednjem mjestu.

U četvrtom krugu Rins se probio na vrh a odličan tempo doveo je i Espargara na Apriliji na peto mjesto. Quartararo je za to vrijeme također izborio drugo mjesto a prvi pad dogodio se Milleru dok je Pol Espargaro završio u boxu zbog tehničkih problema. Na veliku žalost domaćih navijača, pao je i prošlogodišnji pobjednik Oliveira.

Nakon deset odvožemih krugova Quartarao je prešao u vodstvo ispred Rinsa i Mira. S njima je u grupi ostao i Zarco a približavao se i petoplasirani Morbidelli. Nakon prelaska u vodstvo Quartarao je ušao u svoj fanatastični ritam sa FP3 i odvozio najbrži krug od 1.39.999. Šesti je bio Bagnaia, zatim Bidner, Espargaro, Marquez…

Na pola utrke nije bilo novih promjena plasmana i još uvijek se dosta vozača držalo na okupu što je navijestilo zanimljivu završnicu. Izuzetak su bili Quartararo i Rins koji su naizmjence vozili najbrže krugove i odvojili se na vrhu. Mjesto na podiju u tom trenutku držao je Zarco dok su se iza njega borili Mir i Bagnaia.

U trenutku kada je Bagnaia prelazio Mira, njegov timski kolega Rins je pao i ispao iz igre tako da je Quartararova pobjeda ostala formalnost. Bagnaia nije stao s napadima, ubrzo je prošao i Zarca no do Quartarara je nedostajalo više od 4 sekunde. U pokušajima da vrati poziciju, pao je i Zarco.

U zadnja tri kruga vodila se borba za poredak od drugog do četvrtog mjesta: Mir je prijetio Bagnai, Morbideli Miru, međutim konfiguracija staze U Portugalu ne dozvoljava previše pokušaja pretjecanja i dužu pripremu tako da do promjene pozicija nije došlo. Marquez je svoju povratničku utrku, uz vidljivi psihički i fizički napor, završio na odličnom sedmom mjestu. Ne sumnjamo u njegov povratak ali mišljenja smo da će se sada morati malo više potruditi jer su ostali prilično ubrzali dok ga nije bilo. Slijedeća utrka vozi se za dva tjedna u Jerezu, svima jako dobro poznatoj stazi što deklarativno povećava ambicije ali vidjet ćemo kako će se snaći, Za podsjetnik, prošlogodišnje dvije utrke pobijedio je Quartararo…